הכידון נתקע בבטן של הצעיר. צילום ארכיון: הרצל יוסף

עיריית באר שבע תשלם פיצוי בסך של 357 אלף שקל לצעיר בן 18, תושב העיר, שנפצע במהלך רכיבתו על אופניים חשמליים על מדרכה, כאשר נתקל במדרכה שבורה ונזקק לטיפול רפואי ממושך בבית החולים. כך עולה מהסכם פשרה שנחתם בין הצדדים בעקבות תביעה שהגיש הנער נגד עיריית באר־שבע לבית משפט השלום בראשון־לציון.

מהתביעה, שהגישו עורכי דינו של הנער ממשרד מרקמן את טומשין, עלה כי הנער רכב לפני כשלוש שנים על אופניים חשמליים בדרך שמשון בבאר שבע ובמהלך רכיבתו, כתוצאה מהיתקלותו במדרכה שבורה, הוא נפל עם אופניו כך שהכידון נתקע בבטנו. לאחר התאונה טופל הנער בבית החולים "סורוקה", שם אובחן קרע בלבלב ונוזל בחלל הבטן ובאגן. הנער נותח ואושפז למשך חודשיים.

כתוצאה מהתאונה, כך טען הנער באמצעות פרקליטיו, עורכי הדין אסף עוזירי ודן בן שבת, הוא מוגבל ביכולותיו לבצע עבודות שונות, אותן נהג לבצע לפני התאונה, וכי הוא סובל מנכות אסתטית קשה, אשר גורמת לפגיעה בדימוי העצמי שלו.

בתביעתו גם טען הנער כי עיריית באר שבע התרשלה בכך שלא דאגה לתחזוקה נאותה ומתמדת של המדרכות, לא חזתה מראש את הסכנה הצפויה וסיכנה את ביטחונם של המשתמשים בדרכים ציבוריות.

בכתב ההגנה שהגישו עיריית באר שבע וחברת הביטוח "איילון", המבטחת את העירייה, באמצעות בא כוחן, עו"ד יורם קמין, ביקשו הנתבעות לדחות את התביעה על הסף ולחייב את הנער בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין. לטענת העירייה וחברת הביטוח, הרכיבה על אופניים חשמליים במדרכה המיועדת להולכי רגל היא בניגוד לחוק, והדבר נכון לאופניים רגילים ולאופניים חשמליים.

עוד נטען בכתב ההגנה כי הנער צריך להלין רק על עצמו, על כך שפעל בניגוד לחוק כשרכב על אופניים חשמליים במדרכה ולא בכביש.

בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכם פשרה, לפיו תשלם עיריית באר שבע, באמצעות חברת הביטוח, לרוכב האופניים סכום כולל של 357,448 שקל, מבלי שיש בעצם תשלום הפיצוי משום הודאה בטענותיו של התובע. על פי הסכם הפשרה, תשלום הפיצוי יביא לסילוק כל תביעותיו של הצעיר בגין התאונה. באחרונה אישרה השופטת יעל טויסטר ישראלי את הסכם הפשרה ונתנה לו תוקף של פסק דין.