נפילת רסיס באיזור הדרום | שיתוף בט"ש וחירום

לילה של פעילות חריגה: 10 נפגעים במצב קל טופלו על ידי כונני איחוד הצלה השכם בבוקר (12.11) בעקבות התראות צבע אדום שנשמעו ברחבי עוטף עזה, הנגב והשפלה. זאת בעקבות חיסולו של בכיר בג'יהאד האיסלמי הפלסטיני.

מעיריית באר שבע נמסר כי "הלימודים במוסדות החינוך לא יתקיימו ויש לנהוג על פי ההנחיות המפורטות. בתקווה ליום שקט ולבשורות טובות".

ראש עיריית דימונה בני ביטון הנחה את אגף הביטחון לפתוח מקלטים ולוודא שהכל מאורגן ונקי. במועצה האיזורית אשכול נכנסו לנוהל עבודת חירום והוציאו עדכון מורחב לתושבים. 

יירוט של כיפת ברזל | צילום: מישל וקנין

בשעה 8:50 עדכנו במועצה האיזורית אשכול כי נורו שלושה מטחים לעבר שטח המועצה. "אין נפילות בתוך ישובים ולא נגרם נזק. אשה אחת נפצעה באורח קל כתוצאה מריצה לממ״ד. כמו כן, אותרו בלונים חשודים בשטחים חקלאיים במועצה, מטופלים על ידי חבלני משטרה".

בנוסף, תנועת הרכבות לדרום נעצרה וכן כבישים וצירים נחסמו במקביל להעלאת הכוננות של פיקוד העורף. 

דוברות מ.א אשכול

מדוברות איחוד הצלה - מחוז דרום נמסר כי" עקב האזעקות שנשמעו בשעה האחרונה בדרום ובשפלה טופלו ע"י צוותי הרפואה של איחוד הצלה כעשרה נפגעים באורח קל.

נחמן טובול דובר און ליין של איחוד הצלה מסר: "מדובר בפצועים שמעדו בדרכם למקלטים ולמרחבים מוגנים, תאונת דרכים שאירעה בעת האזעקה, וסיוע לנפגעי חרדה. כלל הנפגעים בשלב זה מצבם מוגדר קל".

בבית החולים סורוקה החלו לאחר השעה 10:00 להעביר תינוקות מהפגייה אל מרחבים מוגנים.

מעבירים תינוקות בסורוקה | צילום: הרצל יוסף

צילום: הרצל יוסף

בתאגיד המים והביוב של באר שבע ואופקים, מי שבע אמרו כי "התאגיד יעבוד במתכונת חירום בהתאם למצב הבטחוני ולהנחיות פיקוד העורף. לא תתקיים קבלת קהל במרכזי שירות הלקוחות בבאר שבע, באופקים וכן באגף ההנדסה. ביצוע פעולות יתקיים כרגיל באמצעות האתר ואפליקציית 'מאסט'.

מרכבת ישראל נמסר כי בהנחיית גורמי הבטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. 

"רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מ/אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת".

האירוע שהחל את הכל: חיסול בכיר בג'יהאד

באירוע עצמו, דובר צה"ל הודיע לפנות בוקר כי "בפעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי נתקף בשעה האחרונה מבנה בו שהה בכיר מפקדי הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני (גא"פ) ברצועת עזה, בהאא' אבו-אלעטא. פעולה זו אושרה על-ידי ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו.

בעקבות כך, צה"ל תגבר את כוחותיו וערוך למגוון רחב של תרחישים התקפי. 

היערכות בכבישי הדרום. צילום: דוברות המשטרה

מצה"ל הוסיפו בנושא התקיפה כי "אבו-אלעטא חולל הלכה למעשה את רוב פעילות הגא"פ ברצועת עזה, והיווה "פצצה מתקתקת". אבו-אלעטא הוביל ועסק באופן ישיר בפיגועים ובניסיונות לפגע באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל במתווים שונים ובהם ירי רקטי, ירי צליפה, שיגור רחפנים ועוד.

"בהאא' אבו-אלעטא אחראי למרבית הפיגועים בשנה האחרונה מרצועת עזה, ימי הקרב סמוך ליום הזיכרון, ירי על פסטיבל שדרות ב-25 באוגוסט 2019, והאחרון שבהם ירי מטח הרקטות לעבר העיר שדרות ויישובי העוטף, ביום שישי ה-1 בנובמבר 2019.

"אבו-אלעטא קידם בימים האחרונים מוכנות למימוש מיידי של פיגועים במתווים שונים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל, בהם אימון חוליות לפיגועי חדירה וצליפה, שיגור רחפנים, והיערכות לירי רקטי לטווחים שונים.

"פעולת הסיכול שבוצעה בשיתוף פעולה של צה"ל ושירות הביטחון הכללי, על בסיס מודיעין מדויק ויכולות מבצעיות גבוהות, מהווה מהלך מנע ממוקד ונקודתי להסרת איום ממשי של ארגון הגא"פ".