"חוויתי אירוע טראומטי. זה עלבון רגשי, זו חרדה רבה והשפלה. מאוד חששתי לעובר שלי. אני עדיין בשלב של התאוששות ואיסוף השברים מהאירוע הזה". כך סיפרה השבוע ל"ידיעות הנגב" לימז כהן ביטון (27), עובדת סוציאלית, תושבת דימונה, הנמצאת בחודש השמיני להריונה, אשר הותקפה בסוף השבוע שעבר בידי אם, תושבת באר־שבע, שהגיעה למפגש עם בתה התינוקת במרכז הקשר בדימונה.

התינוקת בת החצי שנה הוצאה מביתה על פי צו בית המשפט והועברה למשפחת אומנה, ומדי פעם מתקיימים מפגשים במרכז הקשר בין האם הביולוגית לבתה התינוקת.

העובדת הותקפה לאחר המפגש של האם עם בתה | צילום אילוסטרציה: שאטר סטוק

"האם והתינוקת הגיעו למרכז הקשר בדימונה", משחזרת כהן ביטון, "לפגישה השבועית ושמנו לב להתנהגותה האובססיבית של האם. האם סירבה לקבל את ההערות שלנו. כעובדת סוציאלית וכבן אדם נקרעתי. ניסינו להרגיע את האם כדי לאפשר את המשך המפגש. עדיין זו אמא וזכותה להיות עם הבת שלה".

לימז כהן ביטון, נשואה ונמצאת בהריון הראשון שלה, היא עובדת סוציאלית מזה שנתיים וחצי במרכז הורים וילדים בדימונה ופעילה במרכז הקשר בדימונה. היא עדיין נושאת עימה את אשר עברה ביום חמישי שעבר. "כשהחלטנו לסיים את המפגש בין האם לבתה", היא מספרת, "לקחתי את הילדה לחדר המזכירות במרכז הקשר והרגענו אותה, וכשיצאתי החוצה לקחת את העגלה של הילדה ואת הבגדים שלה כדי להחזיר אותה למשפחת האומנה, האם תקפה אותי. היא תלשה לי את השיער ודחפה אותי לקיר. דבר ראשון שעשיתי היה להחזיק את הבטן כדי להגן על העובר שבבטני. קיוויתי שהסיוט הזה ייגמר כמה שיותר מהר. מאוד חששתי שיקרה משהו לעובר שלי".

על מה חושבים ברגעים שכאלה?

"האמת היא שהשתדלתי להיות חזקה בשבילי ובשביל המשפחה שלי. לקח לי יומיים לחזור לעצמי. עד עכשיו לא חזרתי לעבודה. יש תחושה של חרדה והשפלה. המחשבות הבלתי פוסקות על אותה תקיפה הכניסו אותי ללחץ. זכיתי לתמיכה רבה מהמשפחה, מהעמיתים שלי לעבודה ומעובדים סוציאליים מכל רחבי הארץ. זכיתי לחיבוק גדול מכולם. זה עודד אותי וחיזק אותי".

לא קל להיות עובדת סוציאלית, כאשר זה לא המקרה הראשון של אלימות כלפי עובדים סוציאליים?

"אני לא מפסיקה לחשוב על המעמד שלנו כעובדים סוציאליים, על התנאים שלנו ועל היעדר אבטחה מספקת עלינו. התנאים שלנו הם בגדר של עלבון. קושרים לנו תדמית של 'חוטפי ילדים', אבל זה בכלל לא כך. החלטה על הוצאת ילד מהבית היא של בית המשפט. עובד סוציאלי לא מחליט על הוצאתו של הילד מהבית. התדמית השלילית כלפינו מעניקה לגיטימציה לאלימות נגדנו".

למרות האירוע הקשה שחוותה, לימז כהן ביטון לא חושבת על הסבת מקצוע. "אנחנו שבויים של המקצוע", היא מדגישה, "אנחנו באים מתוך רצון לעזור לזולת מתוך שליחות, מתוך ייעוד. אני מצפה מהגורמים הנוגעים בדבר לעשות הכל כדי להפחית את התופעות האלה נגדנו ולהגן עלינו כראוי. צריך להפיק לקחים מהמקרה הזה, כדי שלא יישנו מקרים נוספים".

האם התוקפת, תושבת באר־שבע (33), נעצרה לחקירה על ידי המשטרה, ובעיריית דימונה השביתו ביום ראשון את פעילות אגף הרווחה למשך שעתיים לאות הזדהות עם העובדת הסוציאלית שהותקפה.

"עיריית דימונה", אמר אדו מנקיטה, מנהל אגף הרווחה בעירייה, "מחזקת את ידי העובדת המסורה ותדאג לה לכל צורך בעקבות הפגיעה. הוגשה תלונה במשטרה ואני מקווה שהנושא יטופל בצורה מאסיבית  כנדרש בחוק".

בית משפט השלום בבאר־שבע החליט על שחרורה של האם התוקפת בתנאים מגבילים, וממשטרת מרחב הנגב נמסר: "ההליך הפלילי לגבי האירוע נמשך".