"העדפת סוחרי העיר ברכישות של עיריית באר-שבע", זהו נוסח ההצעה לסדר שהעלה חבר המועצה משה ינאי, שמגלמת בתוכה את הניסיון לסייע לבעלי עסקים מבירת הנגב כמנוף לחיזוק הכלכלה המקומית.

משה ינאי והמדרחוב בעיר. צילומים: הרצל יוסף, טל לוי

הרעיון של העדפת בעלי עסקים מקומיים ונותני שירותים במכרזים, עולה לדיונים במועצה מזה מספר שנים, כאשר שוב ושוב נדחית בטענות של פגיעה בשוויון. אלא, שהפעם, מסתמך משה ינאי על תקדימים בעיריות ירושלים ונתיבות, שנותנים עדיפות ברכישות לבעלי עסקים מוקומיים.

"על פי נתונים משנת 2017 על כל עסק שביעי נסגר אחד, המצב עכשו עוד יותר החמיר, למשל חצי מהעסקים בעיר העתיקה סגורים", אמר ינאי, שמתבסס על נתונים שהתפרסמו לפני כשנתיים. "אני מבקש שהעירייה ומוסדות אחרים מבאר-שבע יעשו את הקניות שלהם כאן בעיר, זה יסייע לעסקים, ברגע שאני צורך מעסק מקומי תהיה תעסוקה, וכך זה מתפתח", אמר ינאי.

היועץ המשפטי של העירייה, חיים טורקל, בוחן את הסוגיה כדי שתעמוד במבחן המשפטי, מכל מקום מדובר בהעדפת סוחרים מקומיים בהיקף שנקבע ברשויות שיישמו את הרעיון (כ 5 אחוזים מהמכרזים י.ל). למרות זאת, העיקרון במכרזים הוא שהזוכה במכרז הוא המציע את ההצעה הנמוכה ביותר, ולא ברור כיצד ניתן להעדיף סוחרים מקומיים שלא עומדים בתנאי זה.

משה ינאי התייחס לסוגיה ואמר, כי אפשר להעדיף סוחרים מקומיים בהצעות מחיר שהעירייה מפרסמת ולאו דווקא רק במכרזים. כידוע, רכישות עד כ 160 אלף שקלים לא מחויבים במכרז אלא הצעות מחיר. ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', סיכם, כי הנושא ייבדק ויובא שוב לדיון במועצה.