תיעוד אחת מעסקאות הנשק. צילום: דוברות המשטרה

בתום פעילות סמויה שארכה כשנה הותר הבוקר (שני) לפרסום כי באמצעות שוטר שפעל כסוכן סמוי רכש אמצעי לחימה וסמים, החל לפנות בוקר מבצע רחב היקף במהלכו נעצרו עשרות חשודים בעבירות סחר באמצעי לחימה וסחר בסמים.

השוטר שזכה לכינוי "עוף החול", שימש כסוכן סמוי במהלך 12 החודשים האחרונים בידי היחידה המרכזית של מרחב נגב והצליח לפרוץ את מסגרת האמון של ה"תא חמולתי", תוך סיכון חשיפה גבוה.

צפו בתיעוד העסקאות של הסוכן "עוף החול":

הודות לו, ותוך שימוש באמצעים טכנולוגיים, הצליחו בימ"ר מרחב נגב לאסוף ראיות לכאורה כנגד עשרות חשודים ביישובי הפזורה הבדואית בדרום בגין עבירות סחר והפצת אמל"ח לא חוקי וסחר בסמים מסוכנים.

פרטיו של הסוכן, כולל תמונתו, כתובתו, פרטי בני משפחתו וכל פרט העלול לחשוף את זהותו, אסורים בפרסום.

במהלך הפעלתו הארוכה והסבוכה, השוטר רכש את אמונם של החשודים באמצעות עסקאות סמים בהן נרכשו סמים מסוג קנאביס, חשיש וקוקאין בשווי עשרות אלפי ש"ח ואמל"ח לא חוקי, אשר חלקו, כך על פי החשד, הובא משטחי הרשות הפלסטינית. בין היתר רכש הסוכן שני רובי M16, שלושה אקדחים ו-3 מכונות ירייה מסוג "קארל-גוסטב".

האקדח שנרכש על ידי הסוכן הסמוי. צילום: דוברות המשטרה

חלק מהסמים שנתפסו בעזרת הסוכן הסמוי. צילום: דוברות המשטרה

במהלך הלילה, עם ההחלטה על מעבר לשלב הגלוי של החקירה, פשטו עשרות שוטרים, לוחמי מג"ב וכלבנים על בתיהם של החשודים, תושבי הפזורה הבדואית בנגב בגילאי 17 עד 40, שם תפסו רכוש אשר על פי החשד הושג בדרך לא חוקית, כמו גם ראיות נוספות.

החשודים הועברו לחקירה במשטרה ובמהלך היום יובאו לבית משפט השלום בבאר שבע לדיון בהארכת מעצרם.

"מדובר במבצע ייחודי ומורכב. מאבק זה מחייב אותנו לפעול כל העת בדרכים יצירתיות תוך איסוף ראיות והבאת העבריינים לדין", ציינו במשטרה, "משטרת ישראל מפעילה מגוון אמצעים גלויים וסמויים במאבק מתמשך זה ותמשיך לחתור למימוש שגרת חיים תקינה ובטוחה של אזרחי מדינת ישראל".

עוד הוסיפו במשטרה כי "במהלך השנתיים האחרונות אותרו ונתפסו במרחב הנגב 192 כלי ירייה שהוחזקו שלא כדין וכנגד החשודים בהחזקתם החל הליך פלילי עד לכדי הגשת כתב אישום. כבר בשנת 2017 אותרו ונתפסו 111 כלי ירייה שהוחזקו שלא כדין, והיתר במהלך שנת 2018".