רכב שהועבר לגריטה. צילום: דוברות עיריית באר שבע

מפנים את המכוניות שהפכו למפגע סביבתי. במסגרת מבצעים רחבי היקף שנערכו במהלך שנת 2018, עיריית באר שבע הודיעה כי אגף הפיקוח העירוני פינה מרחבי העיר 170 רכבים שהוגדרו כגרוטאות והועברו לגריטה. בנוסף, אגף הפיקוח טיפל בלא פחות מ־2,500 אירועים הקשורים לרכבים נטושים וגרוטאות רכב.

על תופעת כל הרכב הנטושים, שהופכים עם הזמן למפגעים סביבתיים, דיווחנו מספר פעמים ב"ידיעות הנגב", בעקבות לא מעט תלונות שהגיעו למערכת. לא פעם, בשל בעיות בירוקרטיות, בעירייה לא יכלו לתת מענה לתושבים, אולם במקרים בהם היה מדובר מעל לכל ספק ברכב נטוש, פעלה העירייה לפנות אותו לגריטה.

מלכודת לתלמידים: מה עושה רכב שרוף בכניסה לבית הספר לחינוך מיוחד?

הרכבים שהועברו לגריטה פונו באופן מרוכז על ידי זכיין עימו חתמה העירייה בהתאם לנוהל, "פינוי גרוטאות רכב", ולאחר הליך מסודר ומחייב שכלל מיון וסינון. אגף הפיקוח העירוני האחראי על אכיפת החוק נגד נהגים המחזיקים ברכבים נטושים ובגרוטאות רכב, הודיע כי יפעל בהתאם לחוק העזר העירוני: איכות הסביבה - חפצים מיושנים.

מנהל אגף הפיקוח, בני מגרלישווילי, התייחס לחשיבות המבצעים וציין כי מבצעי פינוי מתבצעים תדיר בכל רחבי העיר. "הרכבים הנטושים מאותרים באמצעות סיורים יזומים ובעקבות פניות תושבים למוקד 106", נמסר מאגף הפיקוח העירוני.

עוד הוסיף ואמר מנהל אגף הפיקוח, שמעבר לעובדה שהרכבים תופסים מקומות חנייה סמוך לבתי תושבים ובכך גורמים למצוקת חנייה, הרכבים הנטושים מהווים מפגע חזותי וסביבתי ובעיקר מהווים סכנה בטיחותית.