רוביק דנילוביץ'. צילום: הרצל יוסף

הסכמי הגג שנחתמו בשנת 2015 בין עיריית באר-שבע למשרד הבינוי והשיכון, שבמסגרתם ייבנו כ-20 אלף יחידות דיור בתוך חמש שנים, הביאו להקמת שכונות חדשות, וכן להפניית תקציבים לפיתוח תשתיות ברחבי העיר באר שבע.

אלא שבניית הדירות המאסיבית וחסרת התקדים, מחייבת בימים אלה את מקבלי ההחלטות בעיר לעצור ולחשוב מה עושים הלאה: האם להתקדם בתכנית, או לחילופין לערוך בה שינויים מתבקשים כמתחייב מהמציאות בשטח, וזאת מתוך חשש כי ההיצע יהיה גדול מהביקוש. בנקודה הזו ניצב כרגע ראש עיריית באר שבע. 

בישיבת ועדת הכספים של העירייה ביקש חבר האופוזיציה, משה ינאי, הסבר לפרסומים על עצירת הפיתוח בשכונת כלניות החדשה, בגלל שלא הועברו תקציבים מהמשלה, ומה קורה עם הסכמי הגג.

על כך ענה דנילוביץ' ואמר כי בעבר היה "סיכום ג'נטלמני" מול אנשי האוצר לפיו "שמכיוון שעיריית באר שבע היא העיר שהכי התקדמה בארץ עם הסכמי הגג,  לשביעות רצון המדינה, מטבע הדברים בהסכם כזה גדול חדש, יש הרבה דברים שאתה רוצה לבחון, לבדוק, לתקן, לשדרג".

דנילוביץ' אמר לחברי הוועדה, כי הסכמי הגג הטיבו עם העיר, "מצד אחד יש הרבה דברים טובים, וזו תנופת הפיתוח האדירה של העיר, של מיליארדים", אך סייג ואמר כי: "אנחנו רוצים לבדוק מה הדברים שעוד אפשר וצריך לתקן ולשפר".

מה שמעכב כרגע את תיקון ושדרוג התוכנית הוא הקיפאון במצב המדיני. לדברי דנילוביץ' ברגע שתוקם ממשלבה חדשה "נשב ונכניס את כל ההתאמות בהסכם הגג".

במקביל נפגש דנילוביץ' עם התושבים שרכשו דירות בשכונת כלניות, וגם שכונות חדשות אחרות בבאר שבע, והבטיח להם "שהמתחמים הקיימים לא יפגעו", כלומר: עבודות הפיתוח לא ייעצרו וימשכו כרגיל.

בנוסף הוציאו משרדי האוצר, בינוי ושיכון ועיריית באר שבע הודעה משותפת לפני כחודש ימים והבהירו: "עיריית באר-שבע ומשרדי האוצר והשיכון מנהלים דיונים ענייניים כיצד להתקדם במימוש הסכם הגג ובתקופה הקרובה נקבע במשותף כללים לקידום העיר והשיווקים לרווחת כלל התושבים. בניגוד לאמור, אנו מבהירים שהפיתוח בשכונות שאמורות להתאכלס לא ייעצר ורוכשי הדירות לא ייפגעו".