ההודעה על פרישתו של מהנדס העיר באר-שבע, דימטרי פיגאלנסקי, התפשטה בשעות האחרונות ועוררה גל של ניחושים מדוע החליט לפרוש ולפתוח פרק חדש.

(מימין) הבניין בכיכר קפלן והפגנת תושבים נגד הבנייה בחניון ה'גרנד קניון'. צילומים: הרצל יוסף

פיגאלנסקי הוא ותיק עובדי ההנדסה, ולמעשה התמנה לתפקיד אחרי פרישתו של מהנדס העיר הקודם, האדריכל צבי טל יוסף שכיהן בתפקיד 12 שנים. פיגאלנסקי שימש כסגנו של טל יוסף והיה אחראי על ביצוע פרויקטים הנדסיים ותשתיות ומבנה ציבור. תפקידו העיקרי של פיגאנסקי כמהנדס העיר התבטא באחריות על אגף ההנדסה שמספק שירותי תכנון, רישוי, בינוי ופיתוח לשיפור איכות חיי התושבים וקידום נושאים וסוגיות הנדסיות במרחב הציבורי.

במשך שנות עבודתו כמהנדס העיר, פיגאלנסקי קיבל החלטות לא פשוטות, שהיו להם השלכות על חיי התושבים בעיר, ואפילו החלטות שעוררו התנגדות עזה מצד התושבים. נזכיר שתיים מהחלטות אלו:

  1. פינוי עשרות משפחות מבניין בכיכר קפלן בשכונה א' עקב הכרזתו של מהנדס העיר כי המבנה מסוכן למגורים. עד היום לא נמצא פתרון והדיירים משתכנים בדירות שכורות ובהוסטלים, בגלל חילוקי דעות בין הדיירים לבין גורמי המקצוע ששכרו.
  2. ההחלטה שנייה היא, להקים מגדלי מגורים בחניון הגרנד קניון, החלטה שעוררה, ומעוררת עד היום, התנגדות עזה מצד התושבים.

סיקור מיינט באר שבע:
סופי: הוצא צו פינוי לדיירי הבניין בכיכר קפלן 12, "זורקים אותנו לרחוב"
עימות בין תושבים לאדריכל העיר: "אתם בעירייה לטובת הטייקונים"
תושבים נגד מגדלים: הוגשו 139 התנגדויות לתכנית מגדלי הגרנד

"התפקיד של מהנדס העיר לא פשוט", אומר לנו מהנדס עיר לשעבר מאזור הנגב, שצבר המון שנות וותק בתפקיד. "אמנם מדובר בתפקיד מאתגר ואתה רואה את העשייה שלך בכל פינה, מצד שני קיימת אחריות עצומה ובהחלט יכולים להיות התנגדויות וחילוקי דעות".

"מהנדס העיר אומר דברים שבתחום אחריותו ולא תמיד אחרים רואים עין בעין את החלטותיו, לא פעם מהנדס העיר מוצא את עצמו במתקפה ומתנפלים עליו ברמה האישית, אין ספק שיש המון מתח", אומר מהנדס העיר לשעבר.

עם סיום תפקידו של פיגאלנסקי העירייה תפרסם מכרז לתפקיד. מהעירייה נמסר: "מהנדס העיר דימטרי פיגאלנסקי יסיים את עבודתו בעירייה בחודשים הקרובים לאחר למעלה מ-13 שנים בתפקיד. פיגלאנסקי ביקש לסיים את תפקידו ולצאת לפרק חדש. בתוך כך תחל העירייה תהליך מכרזי להחלפתו. ראש העיר קיבל את בקשתו של מהנדס העיר והודה לו על תרומתו ועשייתו הרבה למען העיר באר שבע ואיחל לו בהצלחה בדרכו החדשה".