סמר א' מבאר שבע. צילום: דובר צה"ל

גאווה לבאר שבע: סמ"ר א' מהעיר יסיים ביום חמישי (9.1) קורס מכונאים מוטסים בצה"ל שאורכו שמונה חודשים ויקבל את התואר "מצטיין הקורס". סמ"ר א' יסיים את הקורס יחד עם שישה מכונאים מוטסים ומכונאית מוטסת אחת ונכנסו לטייסות המבצעיות.

א' הוא האח הבכור במשפחה בת שלושה אחים. מיכאל אחיו, טכנאי יסעור גם הוא. הם התגייסו ועשו טירונות יחדיו.

בזמנו הפנוי אוהב א' לעסוק בתחום הבניין ולבלות עם משפחתו וחבריו. א' למד בתיכון "הטכני של חייל האוויר" בבאר שבע והמשיך את לימודיו לטובת תעודת הנדסאי מכונות. א' היה בתנועת נוער מד"צים, התנדב כשנתיים במשטרה ובמקביל בצער בעלי חיים. 

טרם שירותו הצבאי הוא לא הכיר כלל את התפקיד אותו עתיד לסיים. אך ברגע שהגיע לטייסת וראה את המכונאי המוטס הבין את מהות התפקיד: איש המשמש כמוקד ידע על הקרקע ולוחם באוויר אשר מבצע פעילות מבצעית. מיד הבין א' ששם הוא רואה עצמו בעתיד והחל את מסע המיונים.

א' מאמין שחיל האוויר פועל מתוך מוסריות גבוה ובכך זה בא לידי ביטוי גם בפעילות המבצעית ופועל להציל אזרחים בראש ובראשונה. 

"א' קיבל את התואר 'מצטיין הקורס' ולא בכדי - לפי ההחלטה הוא התנהג כטבעו וכמו שכל אדם צריך לנהוג. ציפיותיו מעצמו לא היו גבוהות אך הסגל העיד על איש מיוחד במינו, מנהיג אשר מוביל אחריו את האנשים באופן טבעי ותמיד אבל תמיד, יעשה מעל למצופה", מסבירים בצה"ל.

טרם הקורס היה א' בן אדם מאוד סגור וחסר ביטחון, עכשיו, לאחר הקורס שעבר ותכניו, הוא מרגיש שהוא שבר את המחסום. 

מכונאי מוטס הינו חלק מצוות האוויר הנכלל במסוק לצד הקברניט וטייס המשנה והוא מפקד תא המטען של מסוק סער. חלק מאחריות התפקיד: הפעלת מערכות המשימה, תפעול תא המטען והמערכות בתא הטייס, זיהוי תקלות וסיווגן תוך כדי טיסה. בנוסף המכונאי אחראי על העמסת, הושבת והורדת לוחמים, נוסעים או פצועים אל המסוק וממנו, ומסייע לצוות בהכנת משטחי נחיתה. כמו כן, המכונאי המוטס הוא איש המערך הטכני המאומן בטיפול בתקלות המסוק, בביצוע סבב אחזקה וקיום בדיקות כתנאי להמשך המשימה, כאשר המסוק מחוץ לבסיס האם.