רכב חונה בשתי חניות נכים. צילום: עמותת אור ירוק

כמה דוחות חילקו פקחי עיריית באר שבע לנהגים שחונים שלא כחוק בחניות נכים? לרגל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות פרסמה עמותת 'אור ירוק' נתונים חדשים.

בעמותת אור ירוק ביקשו בחודש מאי 2019 לדעת כמה דוחות רשמו פקחי העיריות בישראל לנהגים שחנו באופן לא חוקי בחניית נכים בין השנים 2013 ל-2018 (זאת בהמשך לבקשה ששלחו בחודש ספטמבר 2018). העמותה שלחה בקשה על פי חוק חופש המידע ל-28 ערים (מעל 50 אלף תושבים) כדי להבין האם עבירה חמורה זו נאכפת ובאיזה קנה מידה.

המחשה: shutterstock

מעיריית באר שבע נמסר במענה לפניית עמותת אור ירוק כי בין השנים 2013-2018 חילקה העיריה 8,701 דוחות בגין חניה שלא כחוק בחניית נכים. בשנת 2017 ניתנו 2,396 דוחות חניה בבאר שבע, שנה מאוחר יותר ניתנו 1,088 דוחות.  

אלה הדוחות שניתנו בשש השנים האחרונות:

דוחות שניתנו על חניית נכים

מנכ"ל עמותת אור ירוק, ארז קיטה: "קשה להאמין שישנם עדיין נהגים החונים שלא כחוק בחניית נכים, תופסים מקום חניה של אדם עם צרכים מיוחדים ומסכנים אותו. גם בלי שיתפסו להם את מקום החניה, במקרים רבים, נהג שתופס מקום חניה של נכה מקשה עליו עוד יותר את שגרת יומו ולמעשה מונע ממנו ביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות כמו ללכת לקניון, לבנק או לבית קפה.

"המשטרה והרשויות המקומיות חייבות להגביר את האכיפה כלפי נהגים שחונים במקום חניה השמור לאדם עם צרכים מיוחדים כדי שגם אוכלוסייה זו תוכל לנהל אורח חיים תקין. בנוסף ראשי הרשויות חייבים לוודא שחניות הנכים בעירם אכן מתאימות לנכים, צבועות היטב, ללא בורות וחריצים המסכנים את המשתמש ומונגשות בצורה נוחה ובטוחה. הגיע הזמן לחבק ולעזור לאנשים עם צרכים מיוחדים ולהפסיק להתעלם מהם".