נושא מיגון יישובי עוטף עזה וערי הנגב הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה אינו יורד מסדר היום. בעוד כשבועיים תתכנס מליאת הכנסת לדיון מיוחד בתקופת הפגרה בנושא תקצוב מיגון יישובי עוטף עזה והערים באר־שבע, אשקלון ואשדוד.

תושבים תופסים מחסה | צילום: הרצל יוסף

ביום שני האחרון פנתה סיעת כחול־לבן ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, בבקשה לכנס את מליאת הכנסת, חרף ההחלטה על התפזרותה של הכנסת לקראת הבחירות הקרובות, לדיון מיוחד בנושא.

על הבקשה חתמו כל 35 חברי הכנסת של סיעת כחול־לבן, מה שמאפשר את כינוס הכנסת. הדיון נקבע לראשון ביולי הקרוב.
כזכור, עשרות יישובים באזור הנגב, הממוקמים בטווח שבין 7 ל־40 ק"מ מגדר המערכת עם רצועת עזה, אינם ממוגנים מפני הרקטות והטילים הנורים מתחומי רצועת עזה, ואין בהם ממ"דים או מספיק מקלטים ציבוריים.

ההסלמות האחרונות המחישו יותר ויותר את מצוקת המיגון בכל אותם יישובים לאור העובדה שיכולות הירי של ארגוני הטרור מרצועת עזה שופרו ושודרגו מעבר לטווח ה־7 ק"מ עליו החליטה בשעתו הממשלה כמזכה את היישובים בהקמת ממ"דים על חשבון המדינה.

"החשש שלנו", אומר ח"כ מאיר כהן, תושב דימונה, "שהתחזקות החמאס ושיטות הסחיטה החדשות בהן הוא נוקט מול נתניהו, רק מגבירה את הסיכוי למערכה בקיץ בזמן שישראל משותקת תחת בחירות מיותרות. אנחנו רוצים לשמוע מראש הממשלה כיצד הוא דואג במיידית למיגון של העוטף בכלל, ולערים הגדולות באר־שבע, אשקלון ואשדוד, שמשמשות כמטרה מרכזית עבור החמאס והג'יהאד.

"כרגע התחושה היא שביטחונם של תושבי הדרום מופקר. ראש הממשלה העביר את תקנות החירום רק לפני שבוע. אין יותר חירום מזה".

בתוך כך פרסמה השבוע רשות המסים באתר האינטרנט שלה את התקנות וההנחיות לבקשת פיצויים בגין נזק עקיף שנגרם לעסקים ביישובי עוטף עזה והנגב מההסלמה האחרונה בראשית החודש שעבר ועד לסוף שנת 2019. הפיצויים הם בהתאם לתקנות מס רכוש וקרן הפיצויים, שהארכת תוקפן אושרה על ידי ועדת הכספים של הכנסת במחצית חודש מאי האחרון. על פי אותן תקנות, יינתנו הפיצויים בהתאם לתביעות שיוגשו לרשות המסים לעסקים בתחומי החקלאות, תיירות, ענף הדבורים, תעשייה, מסחר ושירותים.