סכסוך קולינארי: צעד מחאתי חסר תקדים התקיים בשבת האחרונה בבאר שבע, כאשר עובדי מסעדת שגב אקספרס במתחם ישפרו פלאנט פתחו בשביתה בת שעה עקב תנאי העסקתם.

העובדים המוחים. צילום: מיכל דולב

"בשעה 13:30 התייצבתי מול הנהלת המסעדה והודעתי שבשעה 14:00 נפסיק את העבודה לשעה", מספרת לירי חליפה, מלצרית במסעדה שגם מייצגת את המלצרים בפני ההנהלה.

למה החלטתם לשבות?

"כבר לפני כשלושה שבועות, בתמיכת הסתדרות הנוער העובד והלומד, הכרזנו על סכסוך עבודה וביקשנו להיפגש עם ההנהלה בנוגע לתנאי העסקתנו. משלא נענתה ההנהלה לפנייה שלנו, החלטתו לעצור את העבודה לשעה".

ההודעה של חליפה אכן התממשה, ובשעה 14:00 הניחו המלצרים את המגשים ויצאו לפתח המסעדה כשבידיהם שלטי מחאה. במקביל חילקו גם פליירים המסבירים לאורחי המסעדה ולעוברי האורח שבמתחם ה'ישפרו פלאנט' על המחאה.

"העניין הזה עשה רעש גדול מאוד", אומרת חליפה. "זה לא מחזה שגרתי ואני לא יודעת אם דבר כזה קרה בבאר שבע אי פעם. האורחים וגם האנשים שהגיעו למתחם שאלו את המנהל למה לא מוכנים לשבת איתנו ולפתור את הבעיות. נכון לאתמול זה לא השתנה, אבל אני מקווה שזה ישתנה בהמשך".

במהלך שעת השביתה מנהל המסעדה ואחראי המשמרת תפקדו כמלצרים וניסו לשמור על אווירת עסקים כרגיל.

אז על מה הסכסוך, בעצם? על פי טענת המלצרים, מנהלי המסעדה אינם עומדים בהסכם 'חוק הטיפים' שנכנס לתוקף ב-1 בינואר השנה ואינם מכבדים אותו. "מטרת חוק הטיפים היא להסדיר את נושא הביטוח הלאומי, מס ההכנסה וכספי הפנסיה שלנו", מסבירה לירי.

וזה לא קורה?

"נכון להיום, המסעדה אינה משלמת לנו את אשר מגיע לנו על פי מה שנקבע בחוק. כספי הפנסיה שלנו מופרשים מהטיפים שאני מרוויחה, ולא מכספו של המעסיק כפי שמחוייב בחוק".

במה זה מתבטא?

"אם לדוגמא נקבעה לי משמרת מהשעה 12:00 עד השעה 17:00, שזה 5 שעות, לא תמיד אני מתחילה בשעה 12:00 לעבוד, אלא שזה תלוי בלחץ שיש במסעדה. אין לי בעיה עם העניין הזה, אבל לא יכול להיות שבתלוש השעות הללו לא משולמות לי".

"בנוסף לכך, גם תשלום נסיעות לא קיים אצלנו בתלוש. אני גרה באחד המושבים באזור אופקים, נוסעת מעל 20 ק"מ לכל כיוון בשביל להגיע לעבוד ולא מקבלת החזרים על כך. לא יכול להיות שאני לא אקבל כסף שמגיע לי. אף אחד לא עושה לי טובה שהוא משלם לי את הנסיעות הללו. זה כסף שאני עובדת קשה בשבילו וזכותי המלאה לקבל אותו".

הנהלת המסעדה אינה נפגשת עם העובדים נכון לשעה זו. 

זכיין מסעדת 'שגב' בבאר שבע, יניב סולומון, מסר בתגובה: "אני לא מתפעל את המסעדה מזה כחצי שנה. כל הטיפול במסעדה עבר כבר בחודש דצמבר לטיפול הרשת".

מרשת שגב אקספרס נמסר: "המסעדה מופעלת על ידי זכיין ויש לפנות אליו".