המעורבים בפרשת גניבת הנשק משדה תימן. צילום: חיים הורנשטיין

פרק נוסף בפרשת גניבת כלי נשק מהנשקייה של בסיס 'שדה תימן' לפני כשנה וחצי. אתמול (שלישי) קיבל בית המשפט המחוזי בבאר שבע את הסדר הטיעון בין הצדדים וגזר על הנאשם המרכזי בפרשה, אבישי איטח, תושב באר שבע, מאסר בפועל של תשע שנים ושבעה חודשים. אחיו, ליאור איטח, אף הוא מבאר שבע, נדון במסגרת ההסדר ל־24 חודשי מאסר בפועל. על נאשם נוסף, סאאיד מסארווה מערערה נגזרו 26 חודשי מאסר בפועל.

מעובדות כתב האישום עלה כי ליאור איטח עבד כקבלן שיפוצים בבסיס שדה תימן. אחיו אבישי ניצל, כך על פי כתב האישום, את אישור הכניסה שהוענק לאחיו ותכנו לגנוב כלי נשק ממתחם הנשקייה שבבסיס.

על פי הנטען בכתב האישום, הציע אבישי איטח לעד מדינה, שזהותו נאסרה לפרסום, לרכוש כלי נשק רבים ועד המדינה הביע את הסכמתו. בסיועו של ליאור, פרץ אחיו אבישי אל הנשקייה שבבסיס שדה תימן, חתך את מנעולי הדלתות וגנב מהנשקייה 33 רובים מסוג אם־16.

לאחר גניבת כלי הנשק העביר אבישי איטח 15 כלי נשק לאדם אחר וביקש ממנו להעבירם למקום מיסתור. במקביל העביר אבישי 18 כלי נשק נוספים לידי עד המדינה בצפון הארץ. בהמשך, כך על פי כתב האישום, נמכרו חלק מכלי הנשק על ידי עד המדינה. בתמורה למכירת כלי הנשק לעד המדינה קיבל אבישי איטח, על פי הנטען בכתב האישום, 660 אלף שקל.

חלק מכלי הנשק שנגנבו. צילום: דוברות המשטרה

הנאשמים הודו והורשעו במסגרת הסדר הטיעון, כל אחד על פי חלקו, בביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע, התפרצות וגניבה ועבירות שונות בנשק. בנוסף לעונשי המאסר, נגזר על אבישי איטח לשלם קנס של 70 אלף שקל ואילו על אחיו ליאור הוטל קנס של 30 אלף שקל.

"יש לתהות", כתב השופט דניאל בן טולילה, "כיצד הנאשמים, שהינם בעלי עבר פלילי לא מבוטל, נכנסים לתוך בסיס צבאי ומקבלים הלכה למעשה גישה נוחה למחסני תחמושת. גם משך הזמן שלקח לגלות את אותה התפרצות, מן הראוי שייבחן על ידי הגורמים הרלוונטיים בצבא, שכן יכול וגילוי מהיר יותר היה מסכל את מכירת הנשקים בסמוך לאחר מכן".

עניינם של ארבעה נאשמים נוספים בפרשה הזו הסתיים והם נדונו לאחרונה לעונשי מאסר בפועל הנעים בין 16 ל־42 חודשים.