תסנין אלאסד ורחמה אלאסד בבית המשפט. צילום: רועי עידן

במסגרת הסדר טיעון עם פרקליטות מחוז דרום, גזר היום (שלישי) בית המשפט המחוזי בבאר שבע מאסר על שתי צעירות תושב לקיה שהורשעו בעבירות נגד ביטחון המדינה. השתיים נעצרו בינואר 2018 בחשד שתכננו לבצע פיגועים בתחנה המרכזית בבאר-שבע, באוניברסיטת בן גוריון ובמכללת קיי בעיר.

תסנין אלאסד ורחמה אלאסד (שתיהן בנות 20), הורשעו בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, הכנה לביצוע עבירה שהיא מעשה טרור, קשירת קשר לפשע (שידול לרצח שהוא מעשה טרור וחברות בארגון טרור) ועבירות נוספות. על תסנין נגזרו חמש שנות מאסר ועל רחמה נגזרו 4.5 שנות מאסר.

בגזר הדין ציין השופט אהרון משניות כי "לא יכולה להיות מחלוקת על חומרת מעשיהן של הנאשמות, אשר נועדו לפגוע בביטחון המדינה והציבור. הנאשמות היו פעילות בארגון דעאש שהוא ארגון טרור. פעילותן של הנאשמות, והזדהותן עם הארגון הרצחני, באו לידי ביטוי לא רק במעשים שהן עצמן תכננו לעשות, אלא גם בניסיונות שלהן לשכנע אחרים כי דרכו של דעאש היא הדרך הנכונה".

"הנאשמות הגיעו לבחון את השטח ואף היו שותפות בבחירת המקום והמועד שבו תכננו לבצע את הפיגועים", הוסיף השופט בגזר הדין, "מדובר אפוא בפעילות ממשית בארגון טרור רצחני, שלא התבטאה רק בגלישה באינטרנט ובקשר ערטילאי עם פעילי טרור אחרים, אלא עברה לפסים מעשיים".

מכתב האישום עולה כי השתיים הזדהו עם ארגון דאע"ש ובמסגרת פעילותן הן נשבעו אמונים לארגון ולעומד בראשו, ניסו לגייס תומכות נוספות ואף ביצעו הכנות מקדימות לקראת ביצוע פיגוע בשטח ישראל.

שתי הצעירות החזיקו חשבון "טלגרם" שבאמצעותו הן היו חברות במספר קבוצות המזדהות עם ארגון דאע"ש. במסגרת חשבון זה יצרו הנאשמות קשר עם פעילי הארגון ברשת האינטרנט. בקבוצה הן יצרו קשר עם פעיל שביקש מאחת מהצעירות לבחון את הכניסות ואת סידורי האבטחה של אוניברסיטת בן גוריון, התחנה המרכזית ומכללת קיי בבאר-שבע.

תסנין אלאסד, הבהירה לאותו פעיל כי התחנה המרכזית בבאר-שבע הומה בציבור מוסלמי ועל כן לא ניתן לבצע שם פיגוע מחשש שאלה עלולים להיפגע. בשלב מסויים השתיים יצאו לסיור באוניברסיטת בן גוריון ובמכללת קיי על מנת לאסוף מידע לצורך ביצוע פיגוע, ובסופו של דבר הגיעו למסקנה כי לא ניתן יהיה להכניס מזוודת נפץ למקומות הללו בשל האבטחה.

שתי הצעירות גם הואשמו בכך שקשרו קשר עם צעיר, תושב מזרח ירושלים, במטרה לשדלו לבצע פיגוע בעת חגיגות הסילבסטר. אותו צעיר סירב לבצע את הפיגוע אך היה חבר בקבוצות המזדהות עם ארגון דאע"ש ואף תיכנן להינשא לתסנין אלאסד ולצאת עימה לסיני על מנת להצטרף לדאע"ש. בחקירתן הודו שתי הצעירות הנאשמות בעבירות שיוחסו להן בכתב האישום.

במהלך המשפט הביעו השתיים חרטה על מעשיהן ועל הנזק ועוגמת הנפש שגרמו למשפחותיהן.