"אין לך ממה לפחד או להתבייש, כולם עושים את זה גם בגיל 11, 12, 13. רוצה לנסות? אני אלמד אותך". השיחה המצמררת הזאת התנהלה בין גבר ישראלי ובין סוכנת סמויה של המשטרה, שהתחזתה לנערה. הסוכנת הפילה בפח עשרות גברים בחשד לעבירות פדופיליה במהלך חקירה מסועפת של ימ"ר נגב.

המשטרה פשטה על בתי החשודים והחרימה מחשבים וטלפונים סלולריים. צילום: דוברות המשטרה

במהלך הלילה (בין שני לשלישי), בתום חצי שנה של חקירה סמויה ואחרי שנאסף חומר ראייתי, עצרו בלשי משטרת ישראל 26 גברים החשודים בפדופיליה באמצעות רשת האינטרנט.

אמש פשטו עשרות שוטרים על בתיהם של 28 עבריינים ברחבי הארץ, החשודים בעבירות פדופיליה, עצרו אותם והחרימו את מחשביהם האישיים, מכשירי הסלולארי וראיות נוספות. חלק מחשודים נעצרו בעבר בחשד לעבירות דומות, בהם גם מדריך שחייה מאזור הדרום.

באחת השיחות שתועדו בין הסוכנת לאחד החשודים, הביע החשוד חשש מחשיפה על ידי המשטרה: "אני שמח לשמוע אותך. אני הולך איתך אחרי שקודם כל שמעתי אותך, יעני אולי את יודעת איזה שוטרת, איזה סמויה שמנסה לתפוס יעני אנשים מבוגרים שמתחילים אם קטינות או משהו כזה, מאיפה לי לדעת. חס וחלילה אפול בפח על משהו כזה".

במהלך היום יובאו לבית משפט השלום בבאר שבע להארכת מעצר. צו איסור פרסום הוטל על כל פרט מזהה הנוגע לזהות הקורבנות ולזהות אנשי המשטרה הנוגעים בחקירה.

מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב מוטי כהן, ציין במהלך תדרוך הכוחות ״יכולותיה של משטרת ישראל, והמחוז הדרומי בפרט, הביאה הלילה למעצרם של עשרות חשודים. עלינו כמשטרה מוטלת האחריות להיות נוכחים ברשת,ולהיות לפחות צעד אחד קדימה בעולם הטכנולוגי והמודיעיני״.

"אנו רואים בחומרה רבה כל פגיעה שהיא בקטינים וחסרי ישע ובכלל זה גם פשיעה במרחב הוירטואלי", אמרו היום במשטרה, "אנו משקיעים משאבים רבים במטרה להביא למעצרם של הפדופילים האורבים ברשתות ומסכנים את שלומם של הילדים".

במשטרה מבקשים מההורים לגלות מעורבות ועירנות בהתנהלות הילדים ובני הנוער במרחב הוירטואלי ולהדריך אותם לגבי הסכנות הטמונות ברשת: "בין היתר יש לשים דגש על נושא שיתוף התמונות עם אחרים, לא לענות לזרים. ההמלצה היא להנחות את הילדים לא לשלוח תמונות לאף אדם שהם אינם מכירים באינטרנט".

כמו כן, יש לזכור כי הפצה של תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני ברשת הן עבירה פלילית.

חוקרי יחידת הסייבר ריכזו מספר המלצות בנושא גלישה בטוחה:

 1. חפשו כלים שונים למניעת חשיפה של ילדים לחומרים מיניים ולבקרה עליהם, השתמשו בעזרת מושג המפתח parental control.
 2. קבעו פילטרים לצמצום הסיכון לקבלת תוצאות המכילות חומרים למבוגרים, כולל פורנוגרפיה, בעזרת מנועי חיפוש כמו google, yahoo, ו-bing.
 3. קבעו את רמת הפרטיות של המשתמש בהגדרת החשבון באתרי מדיה חברתית פופולריים כמו יוטיוב ופייסבוק.
 4. עקבו אחר הפעילות של הילדים באינטרנט בעזרת אפליקציות ייעודיות לטלפונים חכמים ולטאבלטים.
 5. השתמשו באפליקציות ובשירותים לסינון תכנים שמציעים ספקי אינטרנט באתרים שלהם.
 6. מנעו pop ups (חלונות צצים) בהגדרות הדפדפן לצמצום האפשרויות שהקטינים יגיעו לתוכן בלתי רצוי בטעות.
 7. דאגו שהמחשב יהיה במקום מרכזי בבית.
 8. הקפידו שהטלפון או הטאבלט יישארו בלילה מחוץ לחדר הילדים.
 9. הגיעו עם הילדים להסכמה לגבי האתרים והאפליקציות המתאימים להם ועל היקף זמן הגלישה.
 10. הסבירו לקטינים את ממד אובדן השליטה ברשת: ברגע שלחצו על כפתור "שלח", אין דרך חזור, לא ניתן למחוק את התוכן מהרשת והתפוצה של התמונה/סרטון כבר לא בשליטתם.
 11. הנחו את הקטינים להימנע מהזנת פרטים אישיים ומזהים בפרופיל וממסירתם בשיחות.
 12. הורו לילדים לא להיפגש עם מישהו שהכירו ברשת, ודאי שלא בלי אישור הורים.
 13. למדו את הקטינים כי זהויות ברשת יכולות להיות שקריות והורו להם לא לפתוח הודעות, מיילים, קישורים וכו' מאנשים שאינם מכירים.
 14. הימנעו מאיומים, כמו ניתוק האינטרנט, בשיחות עם הילדים כדי שלא יחששו לשתף אתכם במקרה שנפגעו או שהם זקוקים לעזרתכם.
 15. הכי חשוב: עודדו את הילדים לשתף אתכם או כל מבוגר אחר שהם סומכים עליו במקרה שהם או מישהו מחבריהם נפגעו ממישהו ברשת או חשו אי-נוחות.

במידה ויש חשש או ספק להיבט פלילי ניתן לפנות לכל תחנת משטרה ולהגיש תלונה. במקרי חירום (סיכון חיים או פגיעה פיזית חמורה) יש לפנות במיידי למוקד 100.