כמדי שנה, תיאטרון באר־שבע מציע למנוייו רפרטואר מרשים של הצגות איכותיות, החל מ"זורבה היווני" ועד "הדירה של רוזה", ומשמש כעוגן תרבותי וקהילתי לתושבי העיר ואזור הנגב.

לצד שלל היצירות העשירות שמככבות על הבמה, נמתחת על התיאטרון ביקורת נוקבת בשל התנהלותו הכספית, שחייבה את הגוף האמנותי ליישם תוכנית הבראה וייעול כדי למנוע קריסה כלכלית.

"זורבה היווני" בתיאטרון באר־שבע. בעירייה עוקבים מקרוב | צילום: הרצל יוסף

העירייה כמוסד תומך, מסייעת לתיאטרון לעמוד על רגליו, תחילה בכספי תמיכות בסך כולל של כ־5.3 מיליון שקלים (נכון לשנת 2019), ובישיבת המועצה בסוף השבוע שעבר, אישרה העירייה את בקשת התיאטרון למתן ערבות מסגרת אשראי בנקאית בסך ארבעה מיליון שקלים.

טרם האישור, ביקש חבר האופוזיציה משה ינאי להתייחס למצב הפיננסי של התיאטרון ולא חסך בביקורת על התנהלותו. "תיאטרון באר־שבע בקשיים. אי אפשר ליצור מצב שתיאטרון באר־שבע מבייש את עצמו. אנחנו מסייעים בתמיכות ובהלוואות, אך המצב הכלכלי לא הכי טוב.

אני יודע שמתדפקים על דלתותיהם כל מיני נותני שירותים, זה לא מכובד לעיר, אם התיאטרון מזייף זה כמו שעיריית באר־שבע מזייפת, הם מייצגים אותנו", אמר ינאי נחרצות וביקש  מהנהלת העירייה: "לבדוק כיצד מחלצים אותם מהפלונטר הלא קטן שהם נמצאים בו".

ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', אישר שהתיאטרון נקלע לקשיים כלכליים בשנה וחצי האחרונות, בין היתר, לדבריו, בשל "החלטות ניהוליות בעמותה שלא היו נכונות", אולם באותה נשימה הביע תקווה כי "שמוליק יפרח והוועד המנהל יחזירו את הספינה לחוף מבטחים".

כידוע, שמוליק יפרח חזר לפני כחצי שנה לנהל את תיאטרון באר־שבע, לאחר פרישתו מתפקידו כמנכ"ל תיאטרון הקאמרי, תפקיד שכיהן בו כשנה.

לצד מתן תמיכות וערבויות, דנילוביץ' מנסה לגייס תורמים ותקציבים ממשרדי הממשלה שיסייעו לתיאטרון באר־שבע לצאת לדרך חדשה, כאשר במקביל, מתנהל משא ומתן בין ההנהלה לשחקנים לגבי תנאי העסקתם. "אנחנו הולכים איתם יד ביד וננסה לעזור להם", אמר ראש העירייה, אולם הדגיש בפני חברי המליאה: "העמותה חייבת לפעול בצורה מסודרת".

יש לציין כי זו הפעם הראשונה שמתקיים דיון פומבי בסוגיית תיאטרון באר־שבע מאז נקלע לקשיים. החשש הוא כי ללא תוכנית ייעול אמיתית, הזרמת מיליוני שקלים מכספי הציבור תהיה בבחינת הנשמה מלאכותית.