פעולה מסוכנת שיכולה להוביל לתוצאות קטלניות. צילום: 'אור ירוק'

כמה פעמים נסעתם ליד נהג שפתאום זיגזג או ירד לשוליים בלי שום סיבה? כמה פעמים עקפתם את אותו נהג וגיליתם שהעיניים שלו מופנות כלפי  מטה, לעבר הסלולרי? תופעת שליחת סמסים בזמן נהיגה מחמירה עם הזמן, כך גם עולה מסקר שערכה בחודש הקודם עמותת 'אור ירוק'

מהסקר, שבוצע באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות", עולה כי כל נהג שני מתושבי אזור באר שבע והדרום כותב וקורא הודעות טקסט בנהיגה:

  • 48% מתושבי באר שבע והדרום העידו כי הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית מדי פעם.
  • 49% מהנשאלים הודו כי לעתים הם קוראים או כותבים הודעות בנייד בנהיגה.
  • 81% מהנשאלים חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
  • 90% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
  • 92% מהנשאלים חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.

המחקר בוצע בסוף חודש נובמבר 2018 בקרב 509 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4%.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ההערכות הן שהיסח דעת בנהיגה היא אחת מהסיבות המרכזיות לתאונות דרכים קטלניות. בעולם הבינו מזמן כי מדובר בגורם מרכזי לתאונות דרכים ונלחמים באמצעות הגברת האכיפה והענישה במקביל למציאת פתרונות טכנולוגיים אשר יצמצמו את השימוש בטלפון בזמן נהיגה".

"בישראל לצערי קורה דבר הפוך ומעבר לאכיפה לא נעשית עבודה רצינית כדי לצמצם את תאונות הדרכים שנגרמות בשל שימוש בטלפון הסלולארי. חייבים להמשיך ולחזק את האכיפה והנוכחות המשטרתית בכבישים במקביל להגברת הענישה ומציאת פתרונות טכנולוגיים והטמעתם לטובת הצלת החיים בכבישים".