הבחירות הארציות מעכבות את המשך הסבסוד.  אילוסטרציה: freepik

חוסר ודאות סביב קיום הצהרונים בבאר שבע בשנת הלימודים תש"פ (2019-2020) יוצר בלבול בקרב הורים רבים, שלפי שעה נותרים ללא מענה - והכל בגלל הבחירות הארציות לכנסת.

המשך סבסוד פעילות הצהרונים כחלק מתכנית "ניצנים" בגנים ובכיתות א'-ב'-ג' תלוי בהחלטת ממשלה מידי שנה, ובשל ההחלטה על קיום בחירות ב-17 בספטמבר, אישור כזה עשוי להידחות עד לסוף השנה, אם תורכב הממשלה הבאה.

התעריף החודשי לצהרונים בבאר שבע עומד על 649 שקלים בחודש, וזאת בשל סבסוד שנעשה באופן דיפרנציאלי, כלומר חלוקת היישובים לאשכולות חברתיים כלכליים (אשכול 1: הרמה הכי נמוכה. אשכול 10: הרמה הכי גבוהה). במקרה ולא יתקבל אישור, כפי שמסתמן בשלב זה, ההורים יצטרכו לשלם את הסכום המקסימלי, כלומר 935 שקלים לילד בצהרון, מה שייצור מעמסה כבדה על רבים מההורים.

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, פנה בדחיפות לראש הממשלה בנימין נתניהו, וביקש שיפעל להמשך סבסוד הצהרונים, בשל העובדה שהצהרונים מתחילים ב-1 לספטמבר והזמן דוחק. במקביל, הועלתה אפשרות שהרשויות המקומיות יממנו חלק מעלויות הצהרונים ובכך יאפשרו את פתיחתם בזמן, אפשרות שירדה בשלב זה מהפרק בשלל העובדה כי מדובר בתקציבים גדולים שאין ביכולת רשויות רבות להעביר.

בינתיים, הורים לילדים לא ממתינים וכבר מחפשים אלטרנטיבות אחרות, כשאחת מהן היא צהרונים פרטיים. בשבועיים אחרונים מורגשת התעניינות גוברת של הורים בצהרונים פרטיים וזאת במקרה של בלית ברירה ולא ימצא סידור אחר לילדיהם.

גלית, אמא לשני ילדים בגן ובכיתה א' משכונת רמות, חרדה לאפשרות שלילדיה לא תהיה מסגרת אחר הצהריים ולכן מבחינתה אופציית צהרון פרטי עומדת על הפרק: "אני מאוד מקווה שנושא הצהרונים יוסדר ולא נצטרך להתחיל לחפש סידורים לילדים שלי, אני ובעלי עובדים, הורי מתגוררים מחוץ לעיר, והאופציה של צהרון פרטי בהחלט מונחת על השולחן, למרות שאני מעדיפה את הצהרון בחברת כיוונים".

בהיעדר מימושו של יום לימודים ארוך (יול"א), הצהרונים נועדו לתת מענה להורים שעובדים ולילדים המשך מסגרת לימודים ופעילויות מגוונות. בבאר שבע הצהרון לילדי הגנים פועל משעה 14:00 ועד 17:00. לתלמידים בכיתות א'-ב'-ג' פעמיים בשבוע משעה 12:45 עד 16:30, ושלוש פעמים בשבוע משעה 13:30 עד 16:30.

למרות שמדובר בסוגיה ארצית, ביקשנו את התייחסותו של מנכ"ל חברת 'כיוונים', שלומי נומה, שמפעילה את הצהרונים בבאר שבע: "זה נושא ארצי שלא קשור אלינו בגלל שזאת תקנה ולא בבסיס התקציב ואין ממשלה הנושא לא מתוקצב. כל ראשי הרשויות ממתינים. כתבו גם מכתב לראש הממשלה וממתינים לתשובה ותגובה. בכל אופן צהרונים יהיו ב-1 בספטמבר, רק צריך לדעת מה יהיה המחיר. אני מאמין שהמדינה לא תעמוד בצד והנושא יפתר בסופו של דבר", סיכם נומה.