חילוקי דעות היכן אמור להיות ממוקם מטוס "הכפיר", מספקים דרמה מקומית בין מפקד מוזיאון חיל האוויר, תא"ל במיל' יעקב טרנר, לבין העירייה והעומד בראשה רוביק דנילוביץ'. ואם תרצו, בין ראש העירייה לשעבר (טרנר) לסגנו לשעבר (דנילוביץ').

טרנר (מימין) ודנילוביץ | צילומים: הרצל יוסף

כידוע, במטרה לשפר את זרימת התנועה ביציאה ובכניסה לשכונת נווה זאב, והרחבת מעגל התנועה במפגש הרחובות ג'ו אלון ושדרות יגאל ידין, הודיעה העירייה בתחילת החודש על העתקתו של מטוס "הכפיר" שהיה מוצב בכיכר ונחנך בתקופה שטרנר כיהן כראש עירייה, והחזרתו למוזיאון חיל האוויר. העירייה ציינה, כי העתקתו של המטוס תתבצע בשיתוף בסיס חצרים ומוזיאון חיל האוויר.

בתחילה טרנר אמר מיד כשנודע לו על הכוונה להעתיק את המטוס, כי "המטוס יוצב במעגל תנועה במקום אחר בעיר" וסבר שאכן כך ייעשה. אלא שמפנייתנו לעירייה מתברר, כי אין להם שום כוונה להחזיר את מטוס הקרב תוצרת התעשייה האווירית לאחד הכיכרות בעיר וכי מקומו הטבעי הוא במוזיאון בחצרים.

"פרויקט הכפלת התנועה הינו חלק מתכנית ביצוע פרויקטים תחבורתיים ברחבי העיר למיתון התנועה ושיפור מערך התחבורה והבטיחות בכבישי העיר", מסרה העירייה, והדגישה בתגובתה: "לאור הקטנת מעגל התנועה וכאמור הכפלת נתיבי התנועה במעגל, המטוס לא יוחזר לכיכר או למעגל תנועה אחר בעיר ויועבר חזרה לבסיס חצרים, כפי שסוכם בשיחה שהתקיימה לפני מספר חודשים הן עם ראש העירייה לשעבר, יעקב טרנר והן עם מפקדי בסיס חצרים".

מטוס הכפיר שהועבר אמש למוזיאון, עורר תגובות ברשתות החברתיות, חלקן ביקשו שהמטוס שמסמל מורשת קרב יוצב במקום אחר בעיר, כפי שמוצב מטוס מדגם "פנטום" בכיכר בדרך אילן רמון הסמוך לבית הספר הטכני של חיל האוויר.

טרנר מבין את הצורך "לפנות" כלשונו את המטוס בשל העבודות להרחבת הכיכר, אך מבהיר את עמדתו: "ודאי שאני בעד שהמטוס יהיה בבאר-שבע, אדבר עם ראש העיר על כך", אמר טרנר למיינט באר-שבע, ומתכוון ללבן את הנושא עם בן טיפוחיו דנילוביץ'.