שעות לאחר פגיעת הרקטה בבית בשכונת רמות, התגודדו עשרות שכנים תושבי המקום ועוברי אורח שהגיעו לראות במו עיניהם את מימדי ההרס.

מפנים את ההריסות. צילום: חיים הורנשטיין

התושבים עימם שוחחנו לא הסתירו את חששותיהם מהסלמה אפשרית שעלולה להחזיר את התושבים לימים בהם בילו בממ"דים. הפגיעה הישירה בבית שהיתה עלולה להסתיים באסון, רק מחזקת את התחושות הקשות, שבפעם הבאה חלילה זה עשוי להסתיים אחרת.

רחל אוחיון (50) לא מסתירה את התסכול והכעס שלה מהמצב הביטחוני המעורער באזור שמשפיע על הילדים שנאלצים לגדול בצל החרדה. "זה לא אמור להיות כך. איך נסביר לילדים שלנו מה עומד מאחורי הירי הבלתי פוסק? הילדים שלנו חיים בחרדות מסבב לחימה אחד לשני והממשלה מתעלמת מזה. הילדים שלנו גדלים לדבר הזה וזה מה שמתסכל אותי. אני לא חוששת מהסלמה כי כבר נמאס לי, אני חושבת שצריך להיכנס בהם".

לדברי יעקב שמיר (63), תושבי הדרום מרגישים חסרי אונים לנוכח טרור העפיפונים והבלונים שמשבש את חייהם. "יש תחושה של חוסר ביטחון מוחלט. אני מאמין שאם זה היה קורה במקום אחר, התגובה היתה הרבה יותר מאסיבית ומיידית, אלא שהעיכוב הזה הביא לכך שהצד השני מאמין יותר ויותר בכוחו, ובגלל זה ההסלמה נעשית יותר ויותר קשה. אז מה הפלא שאנחנו מצטיירים כמו צאן שמובל לטבח", הוא אומר בחוסר אונים.

האזעקה שהכניסה את תושבי באר שבע ביום רביעי לפנות בוקר לכוננות, נתנה לבירת הנגב תזכורת למה שתושבי עוטף עזה חווים על בשרם ונאלצים לחכות למוצא פיהם של מקבלי ההחלטות בלית ברירה.

רחל אוחיון ויעקב שמיר. אוחיון: "הילדים שלנו חיים בחרדות וזה מה שמתסכל". צילום: הרצל יוסף

"לא לפחד"
"כואב לי על הילדים בעוטף עזה שהם ממש מסכנים, עכשיו אנחנו מרגישים מה הם עוברים", אומרת גיסיה מימון (70) שמחזיקה בדעה כי מדינת ישראל צריכה להנחית מכה קשה על עזה.

מור איולקר (24) שילדה רק לפני שבועיים ושהתה בבית הוריה שנמצא בסמוך לנפילת הרקטה, מספרת על רגעי הפחד והבהלה. "עשר דקות לפני האזעקה, התינוק התעורר ואיך שסיימתי להאכיל אותו והתכוננתי להחליף לו את הבגדים, נשמעה האזעקה. רצנו עם התינוק לממ"ד ואיך שסגרנו את הדלת שמענו בום חזק וכל הבית רעד".

"הבנו שזה קרוב לידנו, וכשיצאנו ראינו את כל העשן. נשארתי עם התינוק בבית וכל המשפחה שלי יצאה החוצה. זה קו אדום, המון זמן לא קרה פה דבר כזה, ואחרי שרואים את הנזק שקרה לבית, זה מפחיד, כולי רעדתי מפחד עם התינוק בידיים".

מור איולקר וגיסיה מימון. כל הבית רעד. צילום: הרצל יוסף

אדיר בסיס (23) מספר כי עבר עליהם לילה לא שקט. הצעיר שחזה במו עיניו בהריסות הבית שספג פגיעה ישירה וסייע לחלץ את הילדים שניצלו בנס, מתאר את הרגעים הקשים. "מה שעברנו פה בלילה זה היה סיוט, לא ישנו כל הלילה".

"קומה שלמה בבית נהרסה כתוצאה מהפגיעה הישירה, אנשים נכנסו להתקפי חרדה. כשהוצאתי את הילדים מהבית שנפגע, איש מג"ב העביר אותם מהגדר ואני הרמתי אותם ולקחנו אותם למקלט של אחד השכנים כדי שיירגעו, הם היו בהלם. אני מקווה שייטפלו בזה כמו שצריך. עלינו להראות להם שיש לנו כוח ולא לפחד. אנחנו מקווים שזה יעבור מהר".

רוני טסלר (54) שמתגורר בסמוך לבית שספג את הפגיעה מספר כי הודות לתושייה של האם שהבהילה את ילדיה לממ"ד, היא הצילה את חייהם. לדבריו, אין להקל ראש בסכנה שהתושבים חשופים אליה עם הישמע האזעקה, ועל כל בני הבית להקפיד להיכנס לממ"ד.

"אנחנו רגילים לרדת לממ"ד, אנחנו לא מזלזלים. גם אני צריך לרדת קומה אחת למטה והילדים מתורגלים וזה עובד יפה. זו דוגמה טובה, בית ספר להתגוננות, למה שממ"ד יכול לעשות. כנראה זה טיל שאנחנו לא מכירים".

אדיר בסיס ורוני טסלר. בסיס: "זה היה סיוט". צילום: הרצל יוסף

מה המדיניות?
יאיר לפיד תקף, מאיר כהן מתח ביקורת ורוביק דנילוביץ' דרש שקט. גם הפוליטיקאים רוצים תשובות מהממשלה.

כפי שאפשר היה לצפות, פוליטיקאים רבים השמיעו את קולם כמה שעות לאחר שהשמש זרחה בבוקר יום רביעי. רובם ככולם תהו מהי בעצם המדיניות של הממשלה לגבי טפטוף הירי מרצועת עזה, שהולך ומתגבר והופך לסכנת חיים אמיתית שבנס לא גבתה השבוע קורבנות.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שקיבל עוד לפני כן את ההחלטה להשבית את הלימודים במוסדות החינוך בעיר, אמר: "אינני נותן עצות למדינה מה לעשות, אבל הממשלה צריכה לקבל החלטות. אי אפשר להסכים ששגרת העפיפונים והרקטות תימשך. אנחנו רוצים שקט".

יו"ר סיעת "יש עתיד", יאיר לפיד, הגיע סמוך לשעה 11:00 לאזור הבית בו נפלה הרקטה במצב רוח די קרבי כפי שניתן היה לצפות. "ככה (מצביע על הפגיעה הישירה בבית) היה צריך להיראות הבוקר הבית של איסמעיל הנייה. כשהממשלה לא מחליטה מה המדיניות שלה, התוצאה היא שכל טיל טועה קובע את המדיניות של המדינה ושל צה"ל".

ח"כ מאיר כהן ("יש עתיד"), המתגורר בדרום, יישר קו עם יו"ר המפלגה שלו: "הנס הגדול שאירע בבאר שבע, כבר לא מותיר ספק. בעוד ראש הממשלה מלאה את תושבי הדרום בשיח על הסדרה, ממשיך חמאס להכות בישראל ולהכתיב את שגרת חיי תושבי הדרום. חוסר קבלת ההחלטות של נתניהו מקומם, ונשאלת השאלה עד מתי הוא יאזוק את ידי צה"ל. כנראה שרקטה בלב ליבה של הנגב גם כן משעממת אותו".

חבר מפלגת העבודה, האלוף במיל' עמירם לוין, אמר: "סיסמאות והתלהמות לא מחליפות תוכנית. ממשלת ישראל הפקירה את תושבי הדרום. ביבי מפחד ממלחמה ומתוכנית מדינית. לאזרחי ישראל מגיעה מנהיגות".

ח"כ איציק שמולי ציין: "ממשלה משותקת ומפוחדת שבעצם רוצה בהסדרה, אבל בעצם פוחדת להחליט עליה הביאה להתעצמות החמאס ולשחיקת ההרתעה".