עבודות ניקיון, צבע, צנרת וחשמל. צילום: עמידר

במסגרת פעילות התחזוקה והניהול שמבצעת חברת השיכון הלאומית עמידר, עבור משרד הבינוי והשיכון ובהובלתו, הושלמו בהצלחה העבודות שיפוץ  ותחזוקה בכ-180 מקלטים בערים באר שבע וקריית גת, מתוכם 112 בבאר שבע, וזאת לפני תחילתו של סבב הלחימה האחרון שהתרחש בתחילת חודש מאי.

העבודות כללו פינוי המקלטים מחפצים, ביצוע ניקיון יסודי, צביעה מקיפה (לרבות צבע פולט אור על פי התקנים), בדיקת תקינות צנרת המים - כולל החלפת ברזים וכיורים, וכן ביצוע עבודות חשמל והחלפת תאורה בהתאם לנדרש. המקלטים בהם בוצעו העבודות מצויים במבנים בהם עמידר מנהלת את רוב הדירות.

מנכ"ל עמידר החדשה, רו"ח שאול גליקסברג, ציין: "סבבי הלחימה שאנו חווים לצערנו במחוז הדרום, מחייבים מוכנות והיערכות תמידית. בדיוק מסיבה זו אנו פועלים ומבצעים את התחזוקה הנדרשת באופן שוטף וכחלק בלתי נפרד מתכנית העבודה שלנו. בהובלת מינהל התפעול בחברה נמשיך להיות מוכנים תמיד".

מאז סבב הלחימה האחרון התגברו הקולות הקוראים לסייע לתושבי הדרום למגן את בתיהם ואת המרחבים הציבוריים. לאחרונה עלתה עצומה ברשת קוראת לממשלה לסייע לתושבים המתגוררים בטווח הטילים לממן בניית ממ"דים.

ראשי רשויות מהנגב סיפרו ל"ידיעות הנגב" על המאבק למגן את היישובים, בעקבות הרחבת טווח הטילים הנורים על האזור.  ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר כי "כל הניסיונות שלנו מול משרדי הממשלה, ביחד ולחוד, לא צלחו. ניסינו להעביר החלטה שבמועצות אשר מירב היישובים שלהם נמצאים בתוך העוטף, כמו באשכול, יוכרו כולם כעוטף עזה, וזה לא צלח".

גם ראש המועצה האזורית מרחבים ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', אומר שעם כל הכבוד ל'כיפת ברזל', דרוש מיגון: "פנינו לממשלה והצענו להעניק הלוואות מדינה לצורך בניית ממ"דים בבתים שבהם הם חסרים. בעבר אף יזמנו רכישה קבוצתית של מרחבים מוגנים כאלה כדי להוזיל עלויות. עד עתה לא נעשה כל הדרוש כדי למצוא פתרון לבעיה. ניתן גם לבנות ממ"דים במסגרת תמ"א 38 או לסבסד את העלויות במגוון דרכים. הצורך קיים ואפילו דחוף ומיידי. האמצעים למצוא לו פתרון ידועים. עכשיו דרושה רק היוזמה והנכונות".