שיעור עבירות האלימות בבאר־שבע נשאר יציב בשנת 2019 בהשוואה לנתונים של שנת 2018. כך מגלה מפקד תחנת משטרת באר־שבע' נצ"מ אפי שימן בראיון ל"ידיעות הנגב" לסיכום הפעילות המשטרתית בבירת הנגב בשנת 2019.

"נושא עבירות האלימות בבאר־שבע הוא נדבך אחד משלוש העבירות המאפיינות את העיר - אלימות, סמים ועבירות הרכוש", הוא מפרט. "אל מול נתוני שנת 2018, אני לא רואה איזה שינוי דרמטי בביצוע העבירות. נהפוך הוא, דווקא בהגעה אל העבריינים והבאתם לדין, היינו השנה הרבה יותר יעילים משנה קודם לכן".

נצ"מ אפי שימן. "לנו חשוב לשרת את האזרחים" | צילום: הרצל יוסף

נצ"מ שימן ממשיך ואומר, "אני לא רוצה להיות שחצן ויהיר, אבל בין תחנות המשטרה הגדולות בארץ, תחנת באר־שבע היא היעילה ביותר. הסיכוי של עבריין להיתפס ולהיות מובא לדין הוא הגבוה ביותר בתחנת באר־שבע מבין תחנות המשטרה הגדולות בארץ. אנחנו שומרים על התואר הזה בכל הקשור לסיכויי העבריינים להיתפס ולעמוד לדין".

כלומר, לעבריינים ממש לא כדאי להתעסק עם משטרת באר־שבע?

"אני לא רוצה להישמע זחוח ויהיר. צפויה לנו עוד עבודה רבה בשנת העבודה הקרובה. זה לא הזמן לנוח על זרי הדפנה. ככלל, באר־שבע היא עיר בטוחה".

מן הסתם אתה ער לתחושות התושבים שמקבלות ביטוי גם ברשתות החברתיות ושלא מתיישבות כל כך עם אמירתך שבאר־שבע היא עיר בטוחה.

"תחושת הביטחון היא דבר אמורפי. קשה לכמת תחושת ביטחון. אני יכול לומר בוודאות מוחלטת שאני מאוד קשוב לרשתות החברתיות. לכן כל פוסט או אמירה שמועלים ברשתות החברתיות זוכים להתייחסות שלנו על מנת להגיע גם לקורבן וגם לחשוד במעשה על מנת לבוא איתו חשבון".

שוטר בכל צומת

מרכזי הקניות בבאר־שבע היו בשנה החולפת, כמו בשנים קודמות, זירות לפשיעה מכל מיני סוגים: מעשי אלימות, פריצות לבתי עסק, פריצות לכלי רכב בחניונים ואף גניבות של כלי רכב.

לדברי נצ"מ שימן, "מרכז ביג ומרכז וואן הם סמלי סטטוס בעיר הזו, ולכן בשבועות הקרובים נגביר את נוכחותנו באותם מקומות על מנת לייצר תחושת ביטחון בקרב התושבים. שוטר לא יכול להיות בכל מקום, אבל במקומות הליבה יהיו יותר שוטרים".

נצ"מ שימן מגלה שלאחרונה, עם פתיחתו של מתחם 'סינמה סיטי' בעיר, הגיעו אליו פניות מבעלי המקום ומתושבים שדיווחו על תחושת חוסר ביטחון השוררת במקום. "מאז אותן פניות מוצבים כוחות יס"מ באותו מתחם בכל סוף שבוע על מנת לתת תחושת ביטחון למי שפוקד את המקום", הוא מדגיש.

כדי להגביר את תחושת הביטחון במרכזי הקניות בפרט, ובעיר בכלל, נצ"מ שימן מתכוון להגביר את הנוכחות המשטרתית. "בהנחיה של מפקד המחוז ומפקד המרחב אני הולך להיות מוכוון הרבה יותר אל מול תחושות האזרח", הוא אומר. "בשבועות הקרובים, בכל הכניסות לבאר־שבע, בימי ראשון וחמישי שהם ימי הליבה ובכל צומת מרכזי בעיר, יעמוד שוטר להגברת תחושת הביטחון. מרכז ביג ומרכז וואן, שהם מבחינתי הראי של באר־שבע, יזכו לכוח שיטור בדגש על סופי שבוע".

נראה שאי־הנוכחות המשטרתית מטרידה לא מעט את התושבים. יש לך בשורה בנושא הזה?

"השמיכה תמיד קצרה, אבל עצם הנוכחות של שוטרי תנועה למשל בצמתים בשעות הבוקר, בעיקר בדרך טוביהו, אינה באה על חשבון פעילות משטרתית אחרת. עדיין יש בילוש, סיור וחקירות. בשבועיים האחרונים גם נפתחה יחידת יס"מ נגב שמונה 75 לוחמים שיהיו בבאר־שבע. הם אמורים לתת מענה לסוגיות האלימות, עבירות הרכוש והסחר בסמים. אין לי ספק שתושבי באר־שבע יראו בשבועות הקרובים את השינוי בכל הקשור לנוכחות המשטרתית ברחבי העיר, כולל במרכזי הבילוי והקניות".

נלחמים בפריצות

במשטרה נזהרים אומנם מלהגדיר זאת תופעה, אבל בשנה החולפת נרשמו לא מעט עבירות רכוש, בין שמדובר בפריצות לבתי עסק ובין שמדובר בפריצות לבתי מגורים. היו אף מקרים שבתי עסק, חלקם ממוקמים במרכזי קניות, נפלו קורבן לפריצות חוזרות, ולטענתם של בעלי העסקים, קצרה ידה של המשטרה מלהושיע.

"אני מכיר את הנושא הזה ואת העובדות של אותם מקרים, אני לא מתכחש לעובדה הזו", מודה נצ"מ שימן, "נפגשתי עם מרבית בעלי העסקים בעיר, ובמהלך החודש הקרוב אפגש עם ראשי לשכת המסחר בעיר, ולו מהצורך להיות קשוב לצרכיו של הציבור. בהיבט המעשי, הוכנה תוכנית סדורה להפחתת ההתפרצויות לבתי עסק. ברגע שראינו כי מדובר בתופעה, אחד היעדים שלנו הוא להוריד משמעותית את נושא ההתפרצויות לבתי העסק".

איך עושים את זה?

"תחמנו את העסקים בפוליגונים, תאי שטח, שלפיהם תיגזר הנוכחות המשטרתית שלנו באותם מקומות. אני מתחייב שהנושא הזה שהוא מאוד קרוב לליבי יצומצם מאוד בשנת העבודה הקרובה".

גם מעשי השוד בתחנות דלק וחנויות נוחות ברחבי העיר הפכו לתופעה. לרוב מעשי השוד מתרחשים באישון לילה כשהתנועה בתחנות הדלק ובחנויות הנוחות דלה, ולא פעם השודדים מאיימים על חייהם של העובדים חסרי הישע.

לדברי נצ"מ שימן, הנתונים מראים שבשנת 2019 היתה ירידה ניכרת בשיעור מעשי השוד בתחנות דלק וחנויות נוחות בבאר־שבע בהשוואה לשנת 2018. "לעיתים נצרב לאזרח בזיכרון שאכן היו מקרי שוד לפני כשנתיים, אבל המקרים האלה קיבלו מענה מבצעי מבחינתנו", הוא מציין. "מדובר בירידה דרמטית בשיעור מקרי השוד".

סוגרים חשבון

נצ"מ אפי שימן (48), תושב אופקים, משרת כבר 25 שנה במשטרה. את דרכו במדים הכחולים התחיל בתור שוטר סיור בתחנת משטרת ערד. בהמשך מונה לסגן מפקד תחנת משטרת דימונה וראש משרד קהילה ומשמר בתחנת משטרת באר־שבע. טרם התמנה לפני כארבע שנים למפקד תחנת משטרת באר־שבע, הוא היה מפקד תחנות המשטרה בנתיבות ובשדרות.

שוטרים ברחובות העיר בפעילות משטרתית. יגבירו נוכחות | צילומים: דוברות המשטרה

לדבריו, כשהוא שומע לא אחת את המושג "הדרום הפרוע" בכל הקשור לפשיעה בבאר־שבע בפרט, ובנגב כלל, הוא מתחלחל. "אני חש שזה עושה עוול לתושבי העיר, לפרנסי העיר, לרשויות ולכוחות המשטרה שעושים לילות כימים כדי להיאבק בפשיעה", הוא אומר. "המושג הזה היה נכון לפני עשרות שנים. כמי שמכיר את הנתונים אני יכול לומר שהעיר בפרט, והאזור כולו, הם בטוחים. אני מכיר את המציאות כאן לא מהיום, כאחד שנולד באזור הזה. המושג הדרום הפרוע אולי מביא רייטינג, אבל פוגע בחזון להביא לכאן אוכלוסיות שונות ולחזק את העיר ואת האזור".

אבל לא תוכל להתעלם למשל ממקרים של גביית דמי חסות (פרוטקשן) או ממעשים אחרים כמו נהיגה פרועה בכבישי האזור.

"נכון, יש מקרים שצריך לגעת בהם, אבל מכאן ועד תיאור העיר והאזור כדרום הפרוע, המרחק עוד רב. באשר לסוגיית הפרוטקשן, אני יכול לומר לך שבמהלך כמעט ארבע שנות כהונתי כמפקד התחנה הגיעו לשולחני רק שתי תלונות בעניין הזה. עבירה של סחיטה באיומים מחייבת שיתוף פעולה עם הקורבן. חוץ מאותם שני מקרים לא הגיעו לפתחנו כל תלונות בנושא. כשאתה מדבר על פריצות לבתי עסק, על גניבות כלי רכב, אלימות בעיר, אז אתה מייצר איזשהו מיתוס שלא קיים. אנחנו יודעים לבוא בחשבון עם העבריינים יותר מכל תחנה משטרה גדולה אחרת".

שינוי דרמטי

בימים אלה מתנהל משפטם של ניבי זגורי ועוד נאשמים במעורבות בפרשת רצח דבורה הירש, שהיתה אשתו של עד המדינה טל קורקוס שנרצח אף הוא. השאלה המתבקשת היא אם יש בידי המשטרה אינדיקציה שבעיר פועלים ארגוני פשיעה, אף שרוב האנשים שהורשעו בעבר בחברות בארגוני פשיעה בבאר־שבע יושבים היום מאחורי סורג ובריח.

"בזכות ימ"ר נגב צומצמה משמעותית הפשיעה החמורה בבאר־שבע בפרט, ובנגב בכלל", מציין נצ"מ שימן. "תמיד יהיה ואקום. תמיד ייכנס מישהו אחר במקום מי שאיננו. צריך לזכור שבבאר־שבע לא מתפוצצים כלי רכב כמו בעבר, לא מתבצע ירי ברחובות. ימ"ר נגב ביצע כאן פעילות ברמה הלאומית. בגילוי לב אני יכול לומר שאומנם יש הרבה מה לעשות, אבל מה שנעשה עד כה בוצע באופן מיטבי".

אז נכון לעכשיו לא ידוע למשטרה על קיומם של ארגוני פשיעה בעיר?

"למיטב ידיעתי אין אינדיקציה כזו. מרבית אנשי ארגוני הפשיעה שפעלו בבאר־שבע ומחוצה לה נמצאים מאחורי סורג ובריח".

אחת הבשורות בנושא המאבק בפשיעה בבאר־שבע היא הכנסת כוחות יס"מ לפעילות בעיר. בשבועיים האחרונים נכנסו הכוחות לפעילות בעקבות החלטה של ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, ששימש בעבר מפקד המחוז הדרומי. "זה שינוי דרמטי לעיר באר־שבע בכל הקשור לטיפול במגוון עבירות ולהקניית תחושת ביטחון לתושבים. זו בשורה עצומה", מדגיש נצ"מ שימן.

מה זה אומר בשטח? כניסת כוחות יס"מ לעיר אכן נשמע כמו צעד דרמטי.

"נכון. זה נשמע מפוצץ. זה אומר שאם תחנת באר־שבע מונה כ־300 שוטרים, הרי שתגבור של עוד 75 שוטרי יס"מ מגדיל את מצבת כוח אדם בתחנה. זה משמעותי ביותר. אם דיברנו על עבירות אלימות, התפרצויות וגניבות, מדובר כאן בתגבור רציני. כוחות היס"מ יתגברו את פעילות השוטרים בתחנה בכל הקשור לטיפול באירועי פשיעה למיניהם. כך גם יינתן מענה מהיר יותר לכל אותם אירועים. כאשר אזרח מתקשר למוקד המשטרה הוא רוצה מענה מהיר. כוחות היס"מ הם האקס פקטור לשנת העבודה הקרובה".

לא פעם רואים תמונות של כוחות יס"מ במדים שחורים המצוידים באלות. אין חשש לתדמית של המשטרה?

"לחלוטין לא. עד היום מלבד היס"מ פעלו פה גם כוחות מג"ב. זה דווקא מגביר את תחושת הביטחון של האזרחים. חליפת המדים היא חיצונית. מתחת למדים נמצא איש משטרה שפועל על פי פקודות וחוקים. זה שהוא לובש מדים שחורים או מדים בצבע תכלת לא אמור לשנות את התנהגותו. היעד שלי הוא שנסיים את שנת 2020 בבאר־שבע עם תחושת ביטחון גדולה יותר ממה שיש כיום".

חי את החלום

המושג "תחושת הביטחון של האזרח" עולה שוב ושוב בראיון עם מפקד תחנת משטרת באר־שבע. מבחינתו, עוד מרכיב בנושא הזה הוא פרויקט השיטור העירוני שבו משולבים שוטרים ופקחים עירוניים המטפלין בעבירות כמו הקמת רעש, ונדליזם או עבירות חניה. "השילוב הזה הוא מצוין והוא משרת את איכות החיים של תושבי העיר", מציין נצ"מ שימן, "אני מקווה שהיחידה הזו תורחב ותגדל".

הגדלת היחידה הזו תלויה בתקציב. כיצד משפיעה המציאות הפוליטית כיום, כשאין תקציבים מאושרים ואין מפכ"ל קבוע, על הפעילות בשטח?

"נכון לעת הזו אין שינוי בפעילות שלנו. העבודה שלנו לא נפגעת ולא תיפגע. זה מה שצריך לעניין את האזרח. זה מה שחשוב לאזרח. לנו חשוב לשרת את האזרחים".

נצ"מ אפי שימן נכנס לתפקידו לפני כארבע שנים. ליתר דיוק, במחצית חודש מאי 2016. באשר לעתיד, הוא מדגיש, "אני מסוג האנשים שיש לו שאיפות, אבל עם שתי רגליים על הקרקע. לבוא ולומר לך איפה אני רואה את עצמי יישמע יומרני מדי. היעד הבא שלי הוא שהרבעון הראשון של 2020 יהיה הרבעון הטוב ביותר במהלך השנים שאני משמש מפקד התחנה. מה יהיה איתי בעתיד - ימים יגידו".

אתה לא חושב מעבר לרבעון הבא?

"לא. את החלום שלי הגשמתי. רציתי להיות מפקד תחנת משטרת באר־שבע והגשמתי את זה. אני כעת בסוג של חלום שנמשך עוד מעט ארבע שנים. אני אדם שמאמין. מה שיתווה לי מפקד הארגון ומה שיתווה לי אלוהים זו תהיה דרכי. עד אז אני רוצה להגשים את החלום של להיות מפקד תחנת באר־שבע".