נשיא אוניברסיטת בן־גוריון, דניאל חיימוביץ', המציין בימים אלה שנה לכניסתו לתפקיד, היה בסוף השבוע אורח לשכת המסחר והתעשייה של באר־שבע.

במפגש דיבר פרופ' חיימוביץ' בין השאר על מקומה של האוניברסיטה בפיתוח בירת הנגב ושיתוף הפעולה עם מוסדות גדולים כמו המרכז־הרפואי אוניברסיטאי 'סורוקה' ועיריית באר־שבע. בהקשר זה ציין כי "אי אפשר להגיע לפוטנציאל של הנגב בלי האוכלוסייה הבדואית".

נשיא אוניברסיטת בן־גוריון דניאל חיימוביץ' במהלך הדיון. מנסה למצוא פתרונות

בתשובה לשאלה מדוע סטודנטים מהמגזר הבדואי צריכים לנסוע ללמוד בירדן, באירופה ואפילו בחברון, השיב, "אנחנו חייבים לוודא שאנחנו מנגישים את ההשכלה הגבוהה לא בגלל שזה נכון סוציאלית, אלא כי החטא הכי גדול של כל חברה הוא לאבד פוטנציאל: מישהו שיכול להיות הרופא הבא או חתן פרס נובל הבא או המהנדס הבא ולא מזהים אותו והוא הולך לאיבוד".

במפגש חשף פרופ' חיימוביץ' נתונים המצביעים על עלייה גדולה במספר הסטודנטים מהמגזר הבדואי. "לפני 11 שנים היו 60 סטודנטים בדואים בכל האוניברסיטה, היום יש 700 סטודנטים", הוא אמר, "מה שמעניין שמתוכם כמעט 70 אחוז הם נשים, אבל זה לא מסתיים בלקבל סטודנט בדואי, הוא חייב להצליח".

בנוגע להעדפת אוכלוסייה מקומית בקבלה לאוניברסיטה, אמר פרופ' חיימוביץ', "מעצבן אותי ומכעיס אותי שאני לא יכול לתת העדפה לתושבי הדרום לקבלה לאוניברסיטה. היחידים שאני יכול לתת להם העדפה הם בדואים, וזה בסדר גמור, כי החברה חייבת את זה".

כשנשאל, איך אפשר לגרום לסטודנטים מבאר־שבע, מירוחם או ממקומות אחרים לנגב להתקבל למדעי המחשב, ענה פרופ' חיימוביץ', "זה אתגר משפטי מבחינתי. ניסיתי ועצרו, אמרתי בואו לוודא שאחד הקריטריונים להתקבל לרפואה הוא תושבות, אמרו לי 'כל ישראלי יידע לעקוף את זה'. אנחנו מנסים למצוא פתרונות".