השופטים קבעו איך יתחלק הרכוש. אילוסטרציה: שאטרסטוק

לא רק הבן ייהנה מרכושה של האמא. בית המשפט המחוזי בבאר שבע החליט באחרונה לבטל את פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע באשר לקיומה של צוואתה של תושבת הנגב, ובכך קיבל את ערעורן של שלוש בנותיה של המנוחה באשר לתוקפה של הצוואה.

בסוף חודש ינואר 2015 הלכה מ', תושבת הנגב לעולמה, כשהיא הותירה אחריה ארבע ילדים, שלוש בנות ובן. לפני כשמונה חודשים קבע בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע, כי יש לקיים את צוואתה של המנוחה שנכתבה כחצי שנה לפני פטירתה.

בין שלוש הבנות והבן התגלעו חילוקי דעות בקשר לתוקפה של הצוואה. בצוואתה ציוותה המנוחה לחלק את רכושה כך שבנה יקבל 91% מהרכוש, בת אחת תקבל חמישה אחוזים וכל אחת משתי הבנות הנוספות תקבל שני אחוזים מהרכוש.

עזבונה של המנוחה, כך עלה בדיון בבית המשפט, הם למעשה הכספים שהגיעו לה עבור מחצית הדירה שהיתה שייכת לה ולבעלה לשעבר, ממנו היא התגרשה בתחילת שנת 2014. הכספים, שהיקפם נאמד בכמה מאות אלפי שקלים, הוחזקו בפועל בחשבון הבנק של הבן, עמו התגוררה האם לאחר גירושיה עד לאשפוזה בבית החולים.

הבן הגיש לבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע בקשה לקיים את צוואתה של אמו המנוחה, אך שלוש אחיותיו התנגדו לבקשה לאחר שטענו כי הצוואה נכתבה כאשר האם היתה במצב רפואי קשה, וכי אחיהן היה מעורב בעריכת הצוואה ואף השפיע, לטענתן, על האם בכתיבת הצוואה. עוד טענו שלוש בנותיה של המנוחה כי אמן לא הצהירה בפני עדים כי זו צוואתה.

הצוואה, כך התברר, נערכה במהלך אשפוזה של האם בבית החולים סורוקה לאחר שהתגלה כי היא סובלת מגידול סרטני בראשה. בתחילת חודש יולי 2014 עברה האם את הניתוח, אך לא שבה לאיתנה והיא נפטרה בסוף חודש ינואר 2015.

המחלוקת באשר לקיומה של הצוואה הגיעה תחילה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, שקבע כי אין לקבל אף אחת מטענותיהן של שלוש בנותיה של המנוחה, וכי הן לא עמדו בנטל להוכיח כי אמן לא היתה כשירה לכתיבת צוואתה.

בית המשפט לענייני משפחה גם דחה את טענת שלוש הבנות בדבר מעורבות אחיהן בעריכת הצוואה. לגבי היעדר הצהרתה של המנוחה בפני העדים כי זו צוואתה, קבע בית המשפט כי הצוואה משקפת את רצונה החופשי של האם להוריש את החלק הארי של רכושה לבנה.

שלוש בנותיה של המנוחה הגישו ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, אשר קיבל את טענותיהן של הבנות, וקבע כי בצוואה נפל פגם לאחר שלא נמצא האישור לכך שהאם המנוחה הצהירה בפני העדים כי אכן זו צוואתה.

אחיהן של שלוש המערערות דחה את טענותיהן וביקש לאמץ את קביעת בית המשפט לענייני משפחה. השופטים שרה דברת, אריאל ואגו וגאולה לוין, סברו אחרת וקבעו בפסק הדין כי ספק אם הצוואה משקפת את רצונה החופשי והאמיתי של האם המנוחה. בסופו של דבר החליט בית המשפט לקבל את הערעור ולבטל את צו קיום הצוואה.