חלק מהנאשמים בבית המשפט. כל שאלה של התביעה 'זכתה' להתנגדות הסניגורים. צילום ארכיון: ישראל יוסף

זה כשנה וחצי מתנהל משפטם של יונס אלבחירי (45), אחיו סאגר (25) ושל מחמד אלבחירי (21), בנו של יונס, תושבי לקיה, המואשמים ברצח קרובת משפחתם, חנאן אלבחירי (20), בתחילת חודש מאי 2017 ובעבירות נוספות של חטיפה לשם רצח, השמדת ראיות ואיומים. חנאן הנרצחת היתה בתו של סאלם אלבחירי המנוח, אחיהם של יונס וסאגר.

בשבוע שעבר, במהלך הדיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כאשר לדוכן העדים עלה אחד העדים בפרשה הזו, המתגורר בשכנות לאחד הנאשמים, 'נופקו' לא מעט 'פנינים' שבדרך כלל אינם נשמעים בין כותלי בית המשפט.

בעוד אותו עד נחקר על ידי התובעת בתיק הזה, באת כוח הפרקליטות, עו"ד עינת בלנרו, טען עו"ד יוסי לין, סניגורו של יונס אלבחירי, כי העד, שהגיע מיוזמתו למשטרה לאחר הרצח וסיפק לחוקרים מידע על הרצח, זכה מלכתחילה למידת אמון נמוכה, ולאחר שטען בבית המשפט כי אינו זוכר פרט מסוים, הוא זוכה ליחס כאילו הוא עד עוין והוא מרגיש כנאשם.

מנגד, טענה התובעת, כי "כל עוד רעננתי את זכרונו והוא אמר שהוא לא נזכר, אני חייבת לחקור חקירה ראשית מלאה. המשמעות היא שהוא לא עומד מאחורי הדברים שהוא אמר במשטרה".

הנרצחת, חנאן אלבחירי. צילום: דוברות המשטרה

עדותו של העד נמשכה למעלה מחצי שעה, וכמעט כל שאלה שהוא נשאל על ידי התובעת 'זכתה' להתנגדות מצד הסניגורים, שעל פי פרוטוקול הדיון בניהולם של השופטים נתן זלוצ'ובר, שלמה פרידלנדר ודינה כהן, ניסו ככל יכולתם למנוע את חקירת העד. בשלב הזה הורו השופטים לסנגוריהם של הנאשמים למעט בהתנגדויות שאינן הכרחיות.

זה לא נגמר בזה. התמשכות הדיון הביאה את עו"ד רפי ליטן, סניגורו של סאגר אלבחירי, לומר, כי "אני יושב פה ישיבות על ישיבות ואני מצליח להיות בשקט, אבל יש גבול גם כשאנחנו הולכים לסחוב תיק רצח. לחקור שלושת רבעי שעה את העד ששתה קפה עם אחיהם של שניים מהנאשמים, זה בכלל לא קשור למשפט".

בשלב הזה קובעים השופטים כי לא ניתן לנהל כך את המשפט ומציינים כי "כל שאלה צריכה להישאל מספר פעמים כי מי מהסניגורים מוצא זמן להעיר, להתנגד, להתבדח ולהוציא את התובעת מריכוז. לא נאפשר זאת. הסניגורים עושים כל מאמץ למנוע חקירה של העד על קו ברור של חשד לשיבוש. כאשר התובעת שואלת שאלות הנוגעות לכך שהעד שתה קפה עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה של הנאשמים, יש מקום לשאול שאלות בכיוון זה והפרעות לא מועילות".

"אני לא יכולה לחקור ככה", טענה התובעת, עו"ד עינת בלנרו, "הסניגורים יושבים, צוחקים, מפריעים לי בחקירה. 16 פעמים קמתי וישבתי. אני לא מוכנה".

"בית המשפט", קבעו השופטים, "מתקשה לנהל את הדיון כאשר יושבים ארבעה סניגורים ולמעשה לוקחים את השליטה על ניהול המשפט לידיהם". השופטים הכריזו על הפסקה בת עשר דקות, שלאחריהן נמשך הדיון. המשך המשפט נקבע למחצית חודש פברואר הקרוב.