בשיחה שהוקלטה אמרה העובדת "אנחנו מנסים למנוע את זה". אילוסטרציה: שאטרסטוק

סירבו למכור לדרוזי מנוי לחדר הכושר. היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים פנתה היום (ראשון) לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה בבקשה לפתוח בחקירה נגד רשת חדרי הכושר 'ספייס', זאת בעקבות הפרסום ברשת ב' בשבוע שעבר לפיו בסניף החברה בבאר שבע סירבו לאפשר לאדם ממוצא דרוזי לרכוש מנוי.

מפרסום תחקירו של הכתב אסף פוזיילוב, בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' בשבוע שעבר, עלה החשד כי בסניף רשת "ספייס" בקניון הנגב בבאר שבע סירבו לאפשר לאדם ממוצא דרוזי לרכוש מנוי לחדר הכושר. מהכתבה עלה כי הסירוב היה בטענה כי ניתן לשלם עבור המנוי רק באמצעות כרטיס אשראי ולא באמצעות מזומן או המחאות. מאחר ואותו אדם אינו מחזיק בכרטיס אשראי משלו, מעסיקו ממוצא בדואי, ביקש לשלם עבורו ונענה גם הוא בשלילה.

לעומת זאת, בשיחת טלפון שהוקלטה ניתן היה לשמוע כי כאשר ניסה הכתב להירשם לחדר הכושר וביקש לשלם במזומן מחצית מהסכום עבור המנוי הוא נענה בחיוב.

מלבד זאת ניתן היה לשמוע בהקלטה כי כאשר שאל הכתב האם יש בחדר הכושר הרבה בדואים ענתה העובדת"אנחנו עובדים רק עם אשראי בלבד, לא צ'קים ולא עם מזומן וזו חלק מהסיבה. אני לא יכולה להגיד לך את זה ביותר ברור מזה...רוב האלה שנרשמים אין להם את האופציה הזאת, אין אשראי רק מזומן יש פה מעטים אבל זה לא אנשים ש... אתה יודע, יותר אינטליגנטים... אני לא רוצה להגיד לך משהו שהוא קצת גזעני... אבל אנחנו מנסים למנוע את זה".

ביחידה כתבו למשטרה כי "מדברים אלה עולה חשד כבד כי חדר הכושר נוקט בפרקטיקה מפלה וגזענית בכדי לסנן אוכלוסייה בדואית וערבית על ידי דרישת תשלום באשראי בלבד ולא באמצעים אחריםכאשר הוא מאפשר זאת לאוכלוסיות אחרות".

"ככל שהדברים המתוארים בכתבה נכונים", נכתב בבקשה למשטרה, "הרי שמדובר בהפליה פסולה וגזענית אשר יש בה להשפיל, לבזות ולפגוע בכבודם של בני אדם והיא אסורה לפי חוק איסור הפליה במוצריםבשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים" 

סעיף 3א' לחוק איסור הפליה קובע כי "מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה בהספקת המוצר או השירות הציבורי, במתן הכניסה למקום הציבורי או במתן שירות במקום הציבורי, מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצאמין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, גיל, מעמד אישי, הורות או לבישת מדי כוחות הביטחון וההצלה או ענידת סמליהם".

ואילו סעיף לחוק איסור הפליה קובע כי "הפרת הוראות החוק מהווה עבירה פלילית".

היחידה לתיאום המאבק בגזענות אומרים כי הם רואים את האירוע בחומרה רבה וכי "לאור חשיבות העניין, נבקשכם לחקור את האירוע המפורט במכתבינוככל שממצאי הבדיקה יאמתו את החשדות המתוארים, נדרוש את מיצוי ההליכים כנגד
האחראים תוך שימוש בסעיף העונשין העומד לרשותכם בחוק וככל שיאספו די ראיות - להגיש כתב אישום".

תגובת רשת "ספייס" תובא לכשתתקבל.