תאונת הדרכים שאירעה ביום שלישי שעבר בכביש 316 בכניסה לעיירה חורה, בה התנגש רכב פרטי עם גמל משוטט, הפכה לקטלנית לאחר שנהג הרכב הפרטי, שאדי אבו אלקיעאן (28), תושב חורה שנפצע באורח קשה, מת אתמול (א') מפצעיו בבית החולים "סורוקה".

התאונה עם הגמל. צילום: תנועת רגבים

יצויין, כי בנוסף לתאונה הקטלנית אירעה בסוף השבוע שעבר תאונת דרכים נוספת במעורבות עם גמל ששוטט על הכביש סמוך לעבדת. בתאונה הזו נפצעו שני בני אדם באורח בינוני.

"שוב מחיר דמים מיותר ובלתי נתפס", אומר רכז דרום בתנועת 'רגבים', עמיחי יוגב, "כאשר הכתובת היתה על הכביש. מדובר בעדר גמלים שהתרענו לגביו יותר מפעם אחת. צריך לומר שיחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות והסיירת הירוקה מלאות במוטיבציה  ונכונות לפעול, אך ללא שיבוב הגמלים מבצעי האכיפה לא יכולים להשיג את מטרתם.

"דמו של אבו אלקיעאן זועק נגד השירותים הווטרינריים והוא מצטרף לשורה ארוכה של קרבנות דמים מהשנים האחרונות. נמשיך להילחם במחדל הזה כדי לחסוך עוד קרבנות. אי אפשר לתת לקטל הזה להימשך".

כזכור, עבר "חוק הגמלים" בקריאה שלישית בכנסת בחודש יוני אשתקד תוך שנקבע כי לרשות השירותים הווטרינריים יעמוד פרק זמן של חצי שנה ליישום החוק, הכולל התקנת שבבים לאלפי הגמלים המשוטטים באזור הנגב, בטרם כניסתו לתוקף בחודש פברואר האחרון. על פי הנתונים, מוערך מספרם של הגמלים באזור הנגב בכ- 3,500, אך רק כעשרה אחוזים מהם עברו הליך של שיבוב.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "המשרד רואה חשיבות רבה בסימון הגמלים ובשיבובם בכל חלקי הארץ ובפרט באזור הנגב. בשיתוף הסיירת הירוקה ימשיך המשרד לעשות את מירב המאמצים לאכוף את הנושא למען בטיחותם של בני האדם ובעלי החיים. במקביל, המשרד קורא לציבור להמשיך ולדווח על כל מקרה של גמל משוטט למוקד משרד החקלאות, בטלפון 9096*.

"בחמש השנים האחרונות התבצעו כ-60 מבצעי אכיפה בנגב של מפקחי יחידת הפיצו'ח במשרד החקלאות בשיתוף הסיירת הירוקה, במסגרתם נתפסו וסומנו מאות גמלים משוטטים. לצד אלו, עם התקנת התקנות, מפקחי יחידת הפיצו'ח במשרד פנו אל המגדלים ואולם רק חלקם נענו לדרישה ושובבו גמלים בהסכמה מלאה לדרישה הזו.

"עד כה שובבו כ- 500 גמלים. משרד החקלאות הכשיר צוות מיוחד ללכידה ושיבוב ואף יזם מסע הסברה לחשיבות השיבוב בקרב קהל היעד. לצערנו, שיתוף הפעולה מצד הבעלים, אוכלוסיית הבדואים בנגב, מאד בעייתי ועל כן עבודת השיבוב מתקדמת בהתאם".