ניתאי עם אחותו. צילום: איילה זמורה

ניתאי כהן, תושב אופקים, הלוקה באוטיזם, יציין בעוד כשלושה שבועות את יום הולדתו ה־21, כשבסמוך למועד זה הוא יסיים את לימודיו בבית הספר התיכון 'אורים' בבאר־שבע, בו לומדים צעירים אוטיסטים. נכון לעכשיו, לאחר סיום לימודיו לא נמצאה עד כה מסגרת מתאימה לניתאי ובמשפחתו מביעים דאגה רבה.

"המסגרת המתאימה לניתאי", מציינת אחותו הילי כהן (25), המשמשת כאפוטרופוסית שלו, "היא מרכז תעסוקה יומי, בו הוא יוכל לקיים את שגרת יומו ככל האדם ולפתח את עצמו. באופקים בפרט ובאזור בכלל יש מחסור גדול עבור אוטיסטים. אנחנו מחפשים מרכז תעסוקה יומי לניתאי בו הוא יוכל להמשיך את שגרת חייו, אך בינתיים ללא הצלחה".

בשלוש השנים האחרונות היה ניתאי משולב במסגרת הפעילות של המועדונית ב"כפר האירוסים" בבאר־שבע, שכללה גם נופשונים וקייטנות. "כפר האירוסים" מופעל על ידי עמותת אלו"ט והוא מתאים לצרכיו של ניתאי, מה גם שמרבית בוגרי בית הספר בו למד ניתאי בבאר־שבע עוברים הקיץ למקום ומשתלבים בפעילויותיו. השנה הגיע "כפר האירוסים" לתפוסה מלאה, תוך מתן עדיפות לקלוט בו צעירים אוטיסטים תושבי באר־שבע, ומשפחתו של ניתאי התבשרה כי הוא לא יוכל להיקלט במקום.

"העובדה שניתאי לא יוכל להיקלט ב'כפר האירוסים' היא קריטית עבורו", אומרת הילי כהן, "הוא מכיר את המקום, את הצוות. זו היתה עבורו מסגרת חברתית ותעסוקתית, מה גם שמרבית חבריו לכיתה עוברים עכשיו לשם. אני מבקשת שיקלטו אותו ב'כפר האירוסים' מכיוון שאין מקום אחר ראוי עבור ניתאי. משרד הרווחה הפנה אותנו למסגרות שונות, שלטעמנו ולדעת גורמים מקצועיים אינן מתאימות לצרכיו של ניתאי. ניתאי הוא אחי הקטן. הרווחה שלו היא בראש מעייני. הוא לא יודע לדבר ולהביע את עצמו ואת תחושותיו כבוגר, אבל אני מבינה אותו היטב ומכירה את נפשו. אני דואגת לו מאוד. זו דאגה מתמדת לעתידו ולרווחתו לכל החיים. אנחנו רוצים מקום שייטיב איתו".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה כי "המקרה מוכר ומטופל על ידי גורמי המקצוע והמשפחה מלווה באופן אישי על ידי עו"ס ייעודי. למשפחה הוצעו ארבע מסגרות שונות לשילוב בנם, אך היא סירבה לכל ההצעות. בימים הקרובים תיבחן מסגרת נוספת סמוך למקום מגוריו, ואם גם זו לא תהיה לשביעות רצונם, ננסה מסגרות נוספות. המשרד עושה ככל שניתן ומשקיע מאמצים רבים בכדי למצוא את המסגרת הטובה ביותר עבור המטופל".

מהאגף לשירותים חברתיים בעיריית אופקים נמסר בתגובה: "אנו מבינים את תסכול המשפחה נוכח העובדה שאין מקום במסגרת התעסוקה אותה רצו. הדבר הובא בפני הפיקוח וגם המפקחת מערבת בניסיונות למצוא לו מסגרת מתאימה. בסיור שהתקיים בשבוע שעבר לבדיקת מסגרת נוספת, המשפחה הביעה את התנגדותה בשל הסבירות שהבן אינו מסוגל לבצע את העבודות במקום. עקב כך הוחזר הנושא לפיקוח שהציע מסגרת נוספת במועצה האזורית שדות נגב והתאמתו למקום זה נבחנת בימים אלו".

מאלו"ט נמסר בתגובה: "ככלל, החלטות על שיבוץ מתקבלות על ידי משרד הרווחה בשיתוף עם המפעיל הרלוונטי בכפוף למספר החברים אותו המסגרת יכולה להכיל על פי התקן שקבע המשרד. המועדוניות של אלו"ט פועלות בשעות אחר הצהריים והן מסגרות נפרדות ממרכזי התעסוקה הפועלים בשעות היום. לצערנו, במרכז התעסוקה ב'כפר האירוסים' אין מקום פנוי בשלב זה".