מחלף בית קמה| צילום: הרצל יוסף

שוטר משמר הגבול (31) הורשע בסוף השבוע שעבר על ידי בית המשפט המחוזי בבאר־שבע בגין תקיפת נהג שעקף אותו בכביש. גזר דינו יינתן במועד מאוחר יותר.

במחצית חודש יוני 2017, במהלך נסיעה בכביש 6, סמוך לצומת בית קמה, עקף הנהג המותקף את השוטר ברכבו ולאחר מכן הוציא את ידו מחלון הרכב, כשהוא אוחז בקבוק מים. השוטר חשב שאותו נהג התכוון לזרוק עליו את הבקבוק וחסם את דרכו. לאחר מכן, כך על פי כתב האישום שהוגש נגדו, יצא השוטר מרכבו כשהוא אוחז באקדחו וגידף את הנהג. בכתב האישום נטען כי כשביקש הנהג לנסוע מהמקום, היכה אותו השוטר בפניו ובצווארו ואף ריסס לעברו גז מדמיע.

במהלך משפטו אישר השוטר את עצם המפגש עם הנהג ואת העימות המילולי ביניהם, אך כפר בטענה שהיה ברשותו אקדח ובכך שהיכה את הנהג ושהתיז עליו גז מדמיע.

בית משפט השלום בבאר־שבע קבע אז כי התביעה לא עמדה בנטל הנדרש להוכחת אשמתו של השוטר מעבר לספק סביר, וזיכה את השוטר מחמת הספק. על ההחלטה הזו ערערה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). בסוף השבוע האחרון קיבל בית המשפט המחוזי בבאר־שבע את עמדת מח"ש בערעור והרשיע את השוטר.

עו"ד ליאת יונניאן מהמחלקה לחקירות שוטרים טענה בערעור כי "הראיות האובייקטיביות הקיימות בתיק והגיונם של דברים מביא למסקנה, שגרסתו של הנהג בעניין הגז שהתיז עליו השוטר היא נכונה".

בהחלטתם לקבל את ערעור מח"ש, ציינו השופטים אליהו ביתן, יעל רז־לוי וגילת שלו, כי "רצף האירועים המתואר, המבוסס על עדויות אובייקטיביות, מהווה מעגל סגור המוכיח בצורה משכנעת שהנהג הותקף על ידי השוטר בגז. בית המשפט (המחוזי) היה ער לראיות האמורות והוא תירץ אותן באופן דחוק שאינו מתקבל על הדעת. לא ברור על איזה בסיס קבע בית המשפט קמא (השלום) כי קיימת תופעה של זריקת בקבוקי שתייה לעבר רכבים במהלך נסיעה, בייחוד בכבישי הנגב, והכל כדי לבסס את אותו הסבר להתנהגות המתלונן (הנהג המותקף - ע.ב.מ)".

לאור זאת, הרשיע בית המשפט המחוזי את השוטר וקבע כי התיק יוחזר לבית משפט השלום לשמיעת טיעוני הצדדים לעונש בטרם יינתן גזר הדין.