החנייה ברחוב המשחררים. "אין עם מי לדבר" | צילום פרטי

"החיים שלנו הפכו לגיהינום", מתלוננים תושבים המתגוררים בדרך המשחררים בבאר־שבע, הנפגעים העיקריים מאי הסדר השורר במקום. החנייה הפרטית של הבניין שהם גרים בו הפכה לחנייה ציבורית בשל קירבתה למכללה, תשתיות נהרסו, והבלגן חוגג.

"בשל מצוקת חנייה באזור סטודנטים חונים בחנייה הפרטית, חונים על מה שהיה פעם שטח צמחייה, והרסו אותה. צינורות השקיה נהרסו, אנחנו לא יכולים לפתוח חלונות בגלל זיהום אוויר ורעשים, הבן שלי מגיע לביקור ואין לו היכן לחנות, זו פשוט הפקרות", מספר תושב ותיק שנמאס לו מהמצב.

מתחת לבניין הדירות המדובר יש מגרש חנייה פרטי, אבל מהשעה 18:00 אי אפשר למצוא במקום ולו מקום חנייה אחד. עשרות כלי רכב חונים מתחת לבניין, חונים בשטח העפר, ולעיתים חוסמים את כלי הרכב של הדיירים. הדיירים חוששים להעיר לנהגים, וכל שכן להתעמת איתם. ובקיצור, מישהו חייב לעשות סדר ולא להותיר את הדיירים חסרי אונים וסובלים מהכאוס השורר מתחת לביתם.

"התלוננתי בעירייה מספר פעמים", מספר דייר המתגורר בבניין זה עשרות שנים. "אולם אין עם מי לדבר, המצב מוכר לעירייה, אבל כנראה שזה לא מעניין אותם. יותר מעניין אותם מזרקות וטיפול באזורים מרכזיים. זה מצב לא נורמלי. אנחנו משלמים מסים כחוק וזה מה שמגיע לנו? מה אנחנו, תושבים סוג ב'?".

הדיירים דורשים מהעירייה לנקוט פעולות אכיפה נגד נהגים שאינם מתגוררים בבניין וחונים במגרש החנייה ולטפל בתשתיות ההרוסות.

מעיריית באר־שבע נמסר בתגובה: "סמכויות האכיפה כנגד נהגים מזדמנים במתחמי חנייה פרטיים שאינם מסומנים, הם בידי משטרת ישראל. מאחר ומדובר בשטח חניה פרטי של דיירי הבתים המתגוררים במקום, אין העירייה יכולה לקדם במקום הסדרי חניה כחול־לבן והנפקת תווי חניה לדיירים ללא הסכמה ובקשה של רוב דיירי הבתים המתגוררים במקום להסדרת חניה כחול־לבן.

"כפתרון לסוגיית החניה, לדיירי הבתים עומדת הזכות להתקין מחסום חשמלי בכניסה לחניון למניעת תפיסת מקומות חניה על ידי נהגים מזדמנים. באשר להשחתת צמחייה/תשתיות, העירייה פועלת ותמשיך לפעול במסגרת כל הכלים העומדים לרשותה באכיפה כנגד עוברי החוק".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "במידה והחניות המדוברות הינן חניות הרשומות בנסח הטאבו, המשטרה אכן תבצע אכיפה כנדרש ועל פי חוק. במידה והחניות אינן רשומות בנסח הטאבו של הדירות, אין למשטרת ישראל סמכות לבצע אכיפה במקום".