חנן בן ארי. צילום: יריב כץ

נשים לחוד, גברים לחוד: בעוד כשבוע וחצי צפוי להופיע במועצה האזורית אשכול הזמר חנן בן-ארי במסגרת פעילות הקיץ של המועצה, האירוע מעורר בימים האחרונים סערה בקרב תושבים באזור. הסיבה: על פי הודעת המרכז הקהילתי של אשכול, "זה פה" באתר המועצה, ניתן להזמין כרטיסים לישיבה בהפרדה למופע שיתקיים באולם אשכול. עם פרסום ההודעה הביעו תושבים באזור את זעמם על כך שהאירוע מתקיים בהפרדה בין נשים לגברים. חלקם ראו בכך סוג של כפייה דתית על תושבי המועצה, שרובם הם חילונים.

"ככה זה מתחיל", כתבה אחת התושבות באזור בעמוד הפייסבוק, "בהתחלה זו רק הצעה וכשזה הופך להיות משהו שקיים, אז מנסים לעשות הפרדה מוחלטת. נשים בחלק אחד, גברים בחלק שני. לאט לאט תהיה כפייה ותמיד הצד החילוני יוותר. אין לי שום דבר נגד דתיים, רק נגד כפייה דתית".

"אין שום קירוב לבבות", ציין תושב אחר, "אלא פיחות זוחל של הדתה". תושבת אחרת כתבה: "בכל הארץ, דתיים הולכים למופעים ומסתדרים יפה מאד בקהל מעורב. בסטנדאפים, בהופעות שירה ומחול והצגות. אז מה קרה שאנחנו מיוחדים? למה הכל חייב להפוך קיצוני גם אצלנו?".

"יש פה מגזר שלם שבחר לחיות כאן את חייו"

מנגד יש גם תושבים שקישרו את ההודעה בדבר הזמנת הכרטיסים לישיבה בהפרדה לתשעה באב שחל אתמול.

"אם אינכם רוצים כפייה דתית", כתבה בדף הפייסבוק אחת מתושבות האזור, "היזהרו פן תנהגו בכפייה חילונית. איש באמונתו יחיה. רוצים לשבת באזור המעורב? תתכבדו והזמינו כרטיסים לאזור המעורב. ההפרדה חשובה לכם, המועצה הפלורליסטית תאפשר לכם להזמין כרטיס לאזור המופרד. אהבת חינם, ככה עושים את זה הלכה למעשה".

תושבת אחרת הוסיפה: "יש פה מגזר שלם שבחר לחיות כאן את חייו. הציבור הדתי במועצה הוא קהל שהאומן הספציפי רלוונטי להם מאד כצרכני תרבות. לנו כקהילה יש את האפשרות להעניק מרחב ציבורי נקי וחף מביקורת שיאפשר לכל אחד ואחת לצרוך תרבות לפי המגבלות והסייגים ששם לעצמו. מי שרוצה יפזז מעורב למטה ומי שרוצה יישב בהפרדה למעלה. זו קידמה, זו ליברליות, זו דרך ארץ".

למיינט באר שבע נודע, כי עד כה הוזמנו רק מספר זעום של כרטיסים לישיבה בהפרדה, לה מיועדות השורות העליונות של האולם. שאר השורות באולם מיועדות לישיבה מעורבת.

"לפי בקשה מראש, חלק מהשורות העליונות יוקצו לישיבה בהפרדה"

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני אמר: "במסגרת פעילות הקיץ שמותאמת לקהילת אשכול על כל גווניה, אפשרנו השנה לראשונה התאמה של מקומות ישיבה באולם לקהל הדתי. לפי בקשה מראש, חלק מהשורות העליונות יוקצו לישיבה בהפרדה, ללא מחיצה ביניהן ושאר מקומות הישיבה יהיו ויישארו מעורבים. אנו רואים זכות גדולה בפתרון ההגון והייחודי שיצרה אשכול, אשר מכבד את אורחות החיים של כל התושבים המרכיבים את המועצה ומאפשר התאמה של כל האירועים לכל התושבים".