לפני שנה, בתחילת חודש נובמבר אשתקד, נכנס תושב באר־שבע לאחת החנויות בעיר, אשר לבעליה יש היכרות עימו, ודרש ממנו כסף, תוך שהוא מבהיר לבעל החנות כי עליו לשלם מדי חודש דמי חסות. בסוף השבוע האחרון נשלח הנאשם בשוד בעל החנות לחמש שנות מאסר בפועל.

על פי כתב אישום שהוגש נגדו בבית המשפט המחוזי בבאר־שבע, הוא איים על בעל החנות תוך שימוש בסכין חיתוך, אותה הוא הצמיד לבטנו ולצווארו של בעל החנות, לקח ממנו 300 שקל, וגם הכריח אותו להנפיק לו המחאה בנקאית על סך של 5,000 שקל ויצא מהחנות, כשעל הדרך הוא גם לוקח עימו סט של מזוודות מהחנות.

צילום המחשה

הנאשם (44), אב לשני ילדים, כפר באשמה שיוחסה לו: עבירות של שוד בנסיבות מחמירות ואיומים. בשלב הטיעונים לעונש מטעם הפרקליטות, באמצעות בא כוחה, עו"ד יאיר חמודות, עלה כי הנאשם ביצע את העבירות שיוחסו לו כשלחובתו מאסר על תנאי בר הפעלה, וכי הוא שוחרר באחרונה מעונש מאסר בגין מעשים דומים. לנאשם, כך עלה במהלך הדיון בבית המשפט, עבר פלילי עשיר, הכולל 18 הרשעות בעבירות רכוש, אלימות, סמים, תקיפה לשם גניבה, החזקת סכין ואיומים. הנאשם, כך התברר, ריצה בעבר שבעה מאסרים בפועל לתקופות של 22 ו־26 חודשים.

מנגד, טען בא כוחו של הנאשם כי תסקיר שירות המבחן הצביע על הקשר ההדוק בין שימוש בסמים לעבירות השוד שביצע מרשו. "זה שהוא מודה או לא מודה", אמר הסניגור, עו"ד שמואל ברגר, "זה לא שולל את העניין שהוא מכור, והנזקקות שלו צועקת גם מהתסקיר. הנזקקות שלו לטיפול עולה עוד מלפני ביצוע העבירה. אנחנו צריכים לשאול, האם האינטרס שלנו להכניס את האיש למספר שנים בבית סוהר והוא ייצא באותו מצב כשהוא מכור לסמים וממשיך לבצע עבירות, גם אם הוא מודה וגם אם הוא לא מודה".

השופט יואל עדן קבע בגזר הדין: "איני מוצא לנכון לשלוח את הנאשם לקהילה טיפולית סגורה לשם טיפול בבעיות התמכרותו. הנאשם לא לקח אחריות על ביצוע העבירות ולא מודה בהן, גם לאחר שניתנה הכרעת הדין המרשיעה בעניינו. טיפול לנאשם יכול להינתן גם במסגרת בית הסוהר. לאור החומרה הרבה, הן של נסיבות ביצוע העבירות החמורות והן בשל היעדר אחריות הנאשם על מעשיו, אין מקום לבחון הליך טיפולי".

לאור זאת, גזר השופט על הנאשם חמש שנות מאסר בפועל, תוך שהוא מפעיל שני מאסרים על תנאי לתקופה של שמונה חודשים, כך שהנאשם ירצה מאסר בפועל של חמש שנים ושמונה חודשים. כמו כן נגזר על הנאשם לשלם בתוך 90 יום פיצוי של 20 אלף שקל לבעל החנות אותו הוא שדד וגם הוטל עליו קנס של 5,000 שקל.