במסגרת התוכנית לעידוד תושבי אופקים לבניית ממ"דים בבתים ללא מרחב מוגן, הודיע השבוע ראש העיר, איציק דנינו, כי העירייה תיתן מענק של עד 5,000 שקל וכן יתקיים בקרוב יריד אמצעי מיגון, בו ניתן יהיה להתרשם ולבצע את הרכישה.

הצבת מיגוניות

כזכור, בתום מבצע 'צוק איתן' יצאה העירייה בפרויקט ייחודי ובלעדי בשם 'אופק מוגן', הכולל סל הטבות הנאמד ב-20 אלף שקל למשפחה וביטול היטלי בנייה לממ"דים, המעודד תושבים לבנותם. במסגרתו נבנו עשרות ממ"דים בשכונות הוותיקות באופקים, אך עם זאת נותרו לא מעט בתים ללא מרחב מוגן בתוכם.

לשם כך, ובכדי להרחיב את היקפי בניית הממ"דים והצבת מיגוניות פרטיות, הוחלט לגבש תכנית נוספת שתיקרא 'אופק מוגן 2', המשלבת גורמים ממשלתיים, רשותיים, פילנתרופיה והתושב עצמו, שלוקח אחריות על בטחונו האישי.

השבוע הודיע ראש העירייה, מבלי להמתין לגורמים ממשלתיים, כי העירייה לוקחת את התכנית צעד אחד קדימה ובימים אלו מתפרסם מכרז ליצירת מאגר ספקים לאספקת והצבת מיגוניות פרטיות לתושבי העיר אופקים. במאגר אלו יכללו הספקים המציעים את העסקה המשתלמת ביותר עבור התושב הן מבחינת איכות והן מבחינת מחיר. עם סיום גיבוש מאגר הספקים תתקיים תערוכת אמצעי מיגון, אליה יוזמנו תושבי העיר, ושם יוצגו בפניהם כל האפשרויות למרחבים מוגנים פרטיים, כך שהם יוכלו לבחור אותם על פי צרכיהם ויכולתם. 

איציק דנינו, ראש עיריית אופקים. צילום: הרצל יוסף

בנוסף לזאת מתחייבת העירייה למענק לכל רוכש של עד 5,000 שקל וזאת בכדי להקל על התושב ולעודד כמה שיותר להציב מיגוניות בשטח ביתם הלא מוגן.

ראש העירייה, איציק דנינו: "נושא המיגון עולה ויורד מסדר היום לאחר כל סבב הסלמה, אך לא כך המצב אצלנו בעיריית אופקים, שכן בכל מפגש עם גורמים רלוונטיים, ממשלתיים וצבאיים, עולה הנושא במטרה להביא לפתרונו. במהלך השנים נעשו מספר צעדים כדי לקדם את נושא פערי המיגון, והתחלתה של תכנית 'אופק מוגן 2' היא המרכזי שבהם. אני קורא לכל תושב שאין בביתו מיגונית להיעזר במענק שאנו נותנים ולהגיע להתרשם מסוגי המיגון שיוצגו בתערוכה, שעל מועדה נעדכן בהמשך, ולקחת אחריות על בטחונו".   

על הדברים הללו הגיב יו"ר האופוזיציה בעיריית אופקים, גדעון סבגי, ואמר: "מדובר ברעיון הזוי. הנושא הזה לא עלה במועצת העיר וממילא גם לא זכה לאישור המועצה. מיגונית עולה בין 50 ל- 60 אלף שקל. מהיכן אנשים יממנו את המיגונית? ההיגיון הבריא אומר שבמקום לתת את המענק הזה לתושבים צריך יהיה לרכז את הכסף ולהציב מיגוניות מרכזיות בכל שכונה ברחבי העיר במקום הצינורות שאין להם שום תכלית". 

הידיעה על מתן המענק עוררה סערה גם בקרב תושבי העיר. "כמה קל להטיל על התושבים את העבודה שראש העיר צריך לדאוג לה", כתבה אחת מתושבות העיר ברשת החברתית. "מיגונית עולה למעלה מ-40 אלף שקל. לא חסר מספיק הוצאות, גם עושים עסקאות על חשבון הגב של התושבים והבטיחות שלהם במקרה של אזעקות".
תושב אחר תהה האם "זה במקום הוצאת צינורות הביוב מהרחובות?", טען תושב אחר.