תושבים מבאר שבע מסתתרים במקלט משותף. "הזכות לחוש בטוח". צילום: הרצל יוסף

עצומה הקוראת לממשלה למגן את יישובי הדרום תופסת תאוצה. רבקה שטטפלד המתגוררת בשרון, אשר אמה ודודתה מתגוררת באשקלון בבתים ללא ממ"דים וכך בתה וגם חתנה ושלושת נכדיה המתגוררים במושב תאשור, יזמה עצומה שקוראת למדינה לסייע לאותם עשרות אלפי תושבי הדרום בטווח 40 ק"מ שאין להם ממ"דים.

"הזכות לחוש בטוח, גם אם אתה מתגורר בדרום", זו קריאתה למקבלי ההחלטות. עד מהרה היוזמה של רבקה שטטפלד תפסה תאוצה ותושבים מהדרום נענו לקריאה ומתארגנים שתופץ ברחבי הדרום.

אחד מהם הוא גיא כהן, תושב באר-שבע שהוריו מתגוררים בשכונה ד', והוא חרד לעובדה שאין בדירתם ממ"ד: "בעיית המיגון היא בעיה של כולנו, אמנם אני מתגורר בשכונת נווה זאב ויש בדירתי ממ"ד, אבל הורי ללא שום מיגון. במקרה הטוב הם יכולים רק להתפלל לבורא עולם שהטיל לא יפול בסביבתם".

על העצומה אומר כהן: "אני חושב שזו יוזמה נכונה וחשובה, חייבים לעורר את הציבור וכמה שיותר מהר, עוד לפני שיגיע סבב הלחימה הבא, שלצערי יגיע הרבה יותר מהר ממה שחושבים רבים".

בעצומה שהתפרסמה עלתה סוגיית סבסוד המיגון שנופל על התושבים, שרבים מהם לא יכולים לעמוד בהוצאות הגבוהות הכרוכות בבניית ממ"ד, סכום שיכול להגיע לסביבות 100 אלף שקלים. על פי התקנות, לאלו המתגוררים במרחק של יותר משבעה קילומטרים מרצועת עזה, המדינה אינה מסייעת במיגון ביתם.

"הדבר כמעט בלתי נתפס" נכתב בעצומה, "מדינה ששולחת מטוסים ויורה טילים במיליוני דולרים כדי להגן על אזרחיה, אינה מוכנה לסייע ולסבסד מיגון למי שחי את האימה בכל סבב מחדש".