ערימות אשפה סמוך למתחם הקניות | צילום: פרטי

בעלי עסקים במתחם 'מול 7' בבאר־שבע מתרעמים על ערימות האשפה והפסולת ש'מקשטות' את תוואי נחל באר־שבע בצד הצפון מזרחי של המתחם המסחרי. לדבריהם, חרף פניות חוזרות ונשנות לגורמי העירייה, ברשות לא ממהרים לבצע אכיפה בשטח נגד פורעי חוק. יש לציין כי בתוואי זה בוצעו עבודות להכשרת טיילת ודרכי גישה למבקרים לאזור המסחרי, אלא שעבודות הפיתוח מתנהלות בעצלתיים ובהיעדר אכיפה אפקטיבית, השטח הפך לאתר אשפה ומפגע תברואתי.

"יש כאן פגיעה בתדמית המתחם ובאיכות הסביבה", אומר ממלא מקום מנהל מתחם 'מול 7', ישראל בן יוסף. "למרות ההשקעה של העירייה בארבעת החודשים האחרונים בעבודות הפיתוח, הם פשוט סיימו את העבודה והשאירו אותה כפי שהיא, עם כל הפסולת המפוזרת כאן, ללא שום פיקוח, אכיפה ורצון לבוא ולתת מענה".

צילום פרטי

בן יוסף מספר כי פנה לגורמי הפיקוח והתברואה, אולם השינוי לא ניכר בשטח. "הם סיירו בשטח כדי לבחון במה מדובר ונתנו פעם אחת מענה נקודתי. אמרנו להם שאנחנו מבקשים פיקוח גם נגד הסוחרים (המשליכים אשפה ופסולת - י.ל), אבל מאז לא נעשה דבר. יש לי סמכות אכיפה רק בשטח המתחם, אולם השטח בתוואי הנחל הוא שטח ציבורי, ואין לי שם סמכות אכיפה לכן אני מבקש מהעירייה לעשות את עבודתה".

מעיריית באר־שבע נמסר: "בניגוד לטענות, מנהל פארק נחל באר־שבע נפגש מספר רב של פעמים עם האחראים על מתחם הקניות 'מול 7' והתריע בפניהם על השלכת פסולת מצד הסוחרים מעבר למעקה בניגוד לחוק. מנהל הפארק ציין ששוב ושוב הם נאלצים לפנות את פסולת המושלכת על ידי הסוחרים, דבר הגורם למפגע סביבתי.

"מנהלת הפארק מבצעת באזור עבודות רבות לפיתוח המקום ולשגשוגו. הסיירת הירוקה באגף לאיכות הסביבה מבצעת פעולות אכיפה נגד עברייני השלכת הפסולת ובכוונתה להגביר את  הפעילות במקום לצורך מיגור התופעה. במקביל יתבקשו מנהלי המתחם לפעול בקרב הסוחרים ולדרוש מהם להמנע מהשלכת הפסולת".