"אין פריבילגיה לחלום בקטן", אמר דנילוביץ' על התקציב. צילום: יעקב לוי

עם תמיכה מקיר לקיר, מליאת המועצה אישרה אמש (רביעי) את התקציב השוטף ותקציב הפיתוח. התקציב השוטף לשנת 2019 יעמוד על כ-1.8 מיליארד שקלים, ואילו תקציב הפיתוח התלת שנתי (2019-2021) יעמוד בסכום שיא של כ-3.3 מיליארד שקלים.

הישארו מעודכנים בכל החדשות המוניציפליות של באר שבע:
כמה נשלם השנה? העירייה תאשר את עדכון מחירי הארנונה
חובות היסטוריים: קופת עיריית באר שבע בגירעון מצטבר של 172 מיליון
מה יקוצץ ומה יתוקצב: הצצה ראשונה לתקציב עיריית באר שבע ל-2019

"לנו אין את הפריבילגיה לחלום בקטן", אמר בישיבה ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' לפני אישור התקציבים, כאשר תיאר את הפיתוח המאסיבי שעובר על העיר.

מנגד, את השנה הנוכחית הגדיר "שנת היערכות" והסביר: "אנחנו אומרים ביושר, התקציב השוטף השנה הוא תקציב, שכדי שימשיך להיות מאוזן, וכדי שנמשיך להיות רשות איתנה, קצת קצצנו, קצת התייעלנו, עושים את הדברים האלה כדי להיערך נכון".

דנילוביץ' התייחס גם לתזמון אישור התקציב ולבחירות הכלליות שעתידות להתקיים בעוד כשלושה חודשים: "אני גם לא יודע מה ילד יום, אנחנו הולכים למערכת בחירות כלליות לכנסת ולממשלה, תקום ממשלה חדשה, אני לא יודע מה יהיה האופי שלה, אני לא יודע מה תהיה המדיניות הכלכלית, אנחנו לא יודעים אם יהיו גזירות, נכון וראוי שאנחנו נהיה ערוכים לכל תרחיש".

את התקציב השוטף הגדיר דנילוביץ' "תקציב אחראי", אולם "הבשורה הענקית" לדבריו אלו תקציבי הפיתוח. כפי שפרסמנו במיינט באר שבע, בהמשך אושר צו הארנונה לשנת 2019 בשיעור 0.32%, במסגרת עדכון בעקבות עליות המדדים, ולאחר מכן המליאה אישרה את מינויו של סגן וממלא מקום ראש העירייה, טל אל על, כנציג העירייה בוועדה המחוזית לתכנון ובניה.

מה קיבל תוספת ואיפה יקצצו?
כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"ידיעות הנגב" אגפי העירייה והחברות העירוניות נדרשו לבצע קיצוץ רוחבי בשיעור של שמונה אחוזים על מנת לא לפרוץ את מסגרת התקציב. לדברי העירייה, מדובר ב"התייעלות" שאינה כרוכה בקיצוץ בהיקף השירותים הניתנים אלא לצורך יצירת מתן שירותים נוספים. יש לציין כי מסגרות החינוך והרווחה בכללותן מהוות כ־60% מהתקציב.

144 משרות יתווספו למצבת כח האדם בעירייה, ובסך הכל יהיו 4,051 משרות מתוקצבות בעיריית באר שבע. כמו כן, תקציב ראש העירייה וארבעת סגניו יעלה ב־24% ויעמוד על שמונה מיליון שקלים. ראוי לציין כי ברוב הקדנציה הקודמת כיהנו שלושה סגנים בשל העובדה שנבצר מיגאל אובשייביץ' לכהן מסיבות משפטיות. התקציב בסעיף זה טפח בשל מרכיבי שכר שגדלו - בשכר הקובע (עלייה של כ־28%) והפרשות סוציאליות (גידול בשיעור של כ־36%).

הגנים הציבוריים הפכו לחלק בלתי נפרד מהמרחב הציבורי והמגמה ליצור יותר ריאות ירוקות בשטחים הציבוריים בבירת הנגב תימשך ואף תתעצם. בהתאם לכך תקציב אחזקת הגנים וטיפוח הנוף יגדל בכ־17% ויגיע לסכום של 49 מיליון שקל, כלומר יהיו יותר תקציבים לביצוע עבודות קבלניות.

דווקא בסעיף "ניקוי רחובות" התקציב השנה יקטן בכשני אחוזים ויעמוד על כ־41 מיליון שקל. מנגד, תקציב "אחזקת מזרקות" 'יצמח' בכ־16% והסכום הכולל לאחזקת המזרקות והטיפול בהן יגיע לכ־5.9 מיליון שקלים, סכום נכבד שעולה באופן תמידי מדי שנה בשנה על אף שמספר המזרקות לא גדל בשנה האחרונה.

בדקנו גם את התקציב של אגף הפיקוח והנתונים מראים כי ההכנסה הצפויה של האגף תגיע לכ־68 מיליון שקל, כאשר מרביתה מקורה מדו"חות חנייה ומהכנסות אחרות.  מדובר בצפי ירידה בהכנסה בשיעור של כ־6.4% בהשוואה לשנה שעברה.

אם תהיתם לעצמכם האם כתוצאה מכך תורגש נוכחות פחותה יותר של פקחים ברחובות העיר, צר לנו לאכזב אתכם. העיריה צופה ירידה בהכנסה בסעיף "חניה מוסדרת" (כחול־לבן) מסכום של 38 מיליון שקל ל־31 מיליון שקל (ירידה של כ־18 

וכנראה שהשנה יתקיימו פחות פסטיבלים. מעיון בהצעת התקציב ל"חגיגות וטקסים" עולה כי בסעיף "אירועים ופסטיבלים" ישנה ירידה חדה של כ־60% בתקציב, כלומר בשנה שעברה התקציב עמד על 8.9 מיליון שקלים והשנה רק 3.5 מיליון שקלים, פחות חגיגות ומסיבות. גם בתקציב "אירועי יום העצמאות" נרשמה ירידה קלה בשיעור של כ־2.6%, והסכום המתוכנן יעמוד על סך של 1.8 מיליון שקלים.

ספורט בכלל, וכדורגל בפרט, מושכים קהל רב למגרשים. העירייה מודעת לצורך לבנות עוד מגרשי כדורגל באיכות גבוהה, ופועלת לשם כך. לצורך כך יוקדש סכום של 1.9 מיליון שקלים שכוללים אחזקת גינון, תשלום בעבור חשמל ומים והוצאות ביטוח.

אמנם בשנים האחרונות תקציב אחזקת המגרשים הולך ופוחת, בשנת 2017 הוא עמד על סך 2.9 מיליון שקלים, ובשנה שעברה הוקצב סכום של 2.4 מיליון שקלים, אולם עדיין מדובר בהשקעה בלתי מבוטלת של הרשות המקומית.

דובר עיריית באר שבע, אמנון יוסף, מסר בתגובה: "בניגוד גמור לדברים המצויינים בשאילתא בדבר קיצוץ בתקציב, תקציב עיריית באר שבע לשנת 2019 מגלם גידול בשיעור של כ־3% לעומת תקציב (אשתקד) 2018 ולא קיצוץ של 8%".

"בהתאם לנתונים שבידי הגזברות, עיריית באר שבע תסיים את שנת 2018 באיזון תקציבי, לכן הגירעון לא יגדל אלא יקטן בדומה לשנים האחרונות. הגירעון הנצבר מהווה רק כ־9% מתקציב העירייה, פרמטר המצביע על איתנות פיננסית של עיריית באר שבע, בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק העיריות בנושא האיתנות".