התנגדות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי וקצינים בכירים בצה"ל למעבר קריית המודיעין לצומת ליקית בנגב, בשל העדר פתרון תחבורתי, הביאה להתארגנות קבוצה של פעילי ציבור מהנגב שיוצאת בקמפיין מחאה כדי לעורר את הציבור בארץ ולהדגיש את חשיבות פרויקט מעבר צה"ל דרומה.

מי שמובילה את קבוצת המחאה היא ד"ר אתי לוצאטו, שגדלה ולמדה בבאר-שבע וכיום תושבת עומר, פעילה במגוון תחומי העשייה החברתית ודמות מוערכת בנגב. ד"ר לוצאטו רואה בפרויקט חשיבות לאומית עליונה.

ד"ר אתי לוצאטו. צילום: יורם רשף

"בימים אלה מונפת חרב של איום דחיה, שמשמעותה ביטול, מעל פרויקט המודיעין בצומת שוקת - עומר, אי אפשר להפריז בחשיבותו הדרמטית של פרויקט מעבר המודיעין לנגב למיקום שכבר נקבע ודובר בו רבות", היא אומרת, וקוראת למקבלי ההחלטות "לשים את האינטרס הלאומי בראש סדר העדיפויות".

קבוצת המחאה הקימה עמוד פייסבוק ובו היא מעבירה את מסריה לציבור. בהמשך ייפתח גם קמפיין שלטי חוצות שידגיש את חשיבות מעבר המודיעין לדרום, וכן הפעלת לחצים על מקבלי ההחלטות ובראשם ראש הממשלה שלא לרדת מהפרויקט.

ד"ר אתי לואצטו ובעלה ד"ר כפיר עומדים בראש משרד הפטנטים 'לוצאטו את לוצאטו'. במקביל לעיסוקיה המקצועיים, ד"ר לוצאטו מעורבת בעשייה הציבורית קהילתית, ועל מעורבותה החברתית זכתה לשורה של אותות הוקרה ולפרסים ובהם הדלקת משואה ביום העצמאות, פרס באר-שבע למצויינות, 'אות הבוגר' מטעם אוניברסיטת בן גוריון, ועוד.

מדובר בקבוצה א-פוליטית שלא משתייכת לשום גוף פוליטי ושרואה לנגד עיניה את טובת הנגב בלבד, ומבקשת לפעול על פי שיקול לאומי, כפי שמנהיגים עשו בעבר, כשהחליטו על שורה ארוכה של פרויקטים שהוקמו בנגב: הקרייה למחקר גרעיני (קמ"ג), אוניברסיטת בן גוריון, בית החולים ועוד שהביאו את מיטב החוקרים, המדענים והרופאים לנגב.

"כל אותם אנשים חשובים העמידו את טובת המדינה לפני הכל. הרמטכ"ל וקציני המודיעין אלה שמחנכים את דור העתיד, צריכים לתת דוגמה אישית ולהוות מופת ולשים את האינטרס הלאומי בראש סדר העדיפויות למען העתיד של כולנו. אנו קוראים לכל אזרח ותושב להצטרף לדף הפייסבוק 'ישראל למען הנגב' להשתתף בשיח חשוב זה", מסכמת ד"ר לוצאטו.