עדכון (10:10): מבית החולים סורוקה נמסר כי ששת הנפגעים שפונו לפנות בוקר לבית החולים בעקבות נפילת הגראד בבאר שבע, שוחררו לאחר שקיבלו טיפול רפואי במיון.

שוב לילה לא שקט עבר על תושבי הדרום ותושבי באר שבע בפרט. כחודשיים אחרי שרקטה נפלה בשטח פתוח מחוץ לעיר, מעט אחרי השעה 3:30 בלילה (רביעי) נשמעה אזעקה ברחבי העיר באר שבע ומאוחר יותר זוהתה נפילה בתוך בית של אחת השכונות. 

כוחות מד"א בזירה. צילום: דוברות מד"א

בית באחת השכונות ספג פגיעה ישירה. למרבה המזל האם העירה את ילדיה והעבירה אותם מהקומה השנייה לממ"ד וכך הם ניצלו, אבל נזק רב נגרם לציוד ולרכוש. מהבית חולצו במצב קל אישה (39) ושלושת ילדיה (9, 10 ו-12) שלקו בהתקף חרדה. שני דיירים שמתגוררים בסמוך פונו אף הם לאחר שלקו בחרדה.

פגיעה ישירה בבית. צילום: שלו אזולאי

הבית שנפגע. הרס רב. צילום: שלו אזולאי

חובשים ופראמדיקים של מד"א טיפלו ופינו לסורוקה אשה כבת 50 וגבר כבן 40 במצב קל לאחר שנחבלו במהלך ריצה למרחב מוגן ובנוסף נפגעת חרדה צעירה כבת 20. סך הכל טופלו 9 נפגעים: אשה עם חבלה ו-6 נפגעי חרדה.

מנהל מרחב נגב במד"א איציק אלפסי סיפר: "מיד עם השמע האזעקה צוותי מד"א הערוכים בכוננות בעיר התמגנו ועלו על האמבולנסים, קיבלנו במוקד 101 של מד"א דיווח על פגיעה ישירה בבית ויצאנו במהירות למקום עם כונני מד"א רכובים על אופנועים, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ. כשהגענו הבחנו בהרס בחלק מבית פרטי וביצענו סריקות לוודא שאין נפגעים".

חובש בכיר במד"א ירון בראל הוסיף וסיפר: "לבית של השכנים הגיעו אשה כבת 39 ושלושת ילדה כבני תשע, עשר ושתים עשרה שהיו בהכרה מלאה ועם סימני התקף חרדה, הם סיפרו שהם נכנסו לממ"ד ומיד לאחר שנעלו את הדלת נשמע פיצוץ עז והכל רעד, הענקנו להם טיפול ראשוני במקום".

חובש בכיר במד"א ירון פרץ שהגיע גם הוא בין הראשונים: "דיווחו לנו על אשה שנמצאת בבית סמוך שנחבלה בראשה בזמן ריצה למרחב מוגן, רצנו לשם וראינו אשה כבת 50 בהכרה מלאה עם חבלה קלה בראש, הענקנו לה עזרה ראשונה ופינינו אותה לבית חולים להמשך בדיקות כשמצבה קל".

רוני טסלר, שמתגורר בסמוך, סיפר למיינט באר שבע על רגע הפגיעה: "שמעתי פיצוץ חזק והבית הזדעזע. התחלנו להריח ריח של אבק שריפה וירדנו למטה. ראינו בלשים שהגיעו ראשונים שהוציאו את הילדים מהממ"ד. זה טיל שעבר שני קירות, כנראה טיל של 100 קילו. זה היה מאוד מפחיד ואם טיל כזה נופל צריך להיכנס לממ"ד דחוף. כולם היו בהלם ברחוב. היה למשפחה בבית הזה מזל גדול שהם ירדו ישר לממ"ד".

תושב השכונה בן בודה סיפר: "האזעקה העירה אותי משינה באמצע הלילה וזה בא משום מקום. לאחר 40 שניות בערך נשמע קול עצום של פגיעה וההדף הורגש היטב בכל קירות הבית. הגראד פגע באחד הבתים באיזור שבו אני גר ולמזלנו לא נגרם נזק בגוף".

"מרתיח ומקומם שסוללת כיפת ברזל אינה פרושה ומגנה על העיר באר שבע, במיוחד כשלא מזמן תפסה אותנו אזעקה באמצע היום ורק במזל הנפילה הייתה מחוץ לעיר".

הטיפול של כוחות הביטחון בזירה נמשך.

בבאר שבע לא לומדים, במיתר כן
למרות שפיקוד העורף לא הנחה על ביטול הלימודים, עיריית באר שבע הודיעה כי "בעקבות פגיעה ישירה של טיל בבית בבאר שבע ולאחר שקיימנו הערכת מצב, לא יתקיימו הלימודים במוסדות החינוך היום, כולל בחינוך המיוחד". באוניברסיטת בן גוריון הלימודים יתקיימו כסדרם, כך על פי דובר האוניברסיטה.

גם בעומר לא יתקיימו היום לימודים: "לא יתקיימו לימודים היום בעומר.
ראש המועצה נמצא בקשר הדוק עם גורמי הבטחון הרלוונטים ומבקש מהתושבים להיות קשובים להנחיות פיקוד העורף".

במועצה האזורית שדות נגב הודיעו לתושבים הלימודים יחלו בשעה 10:00: "לאחר הערכת מצב שהתקיימה הבוקר מול הצבא, הוחלט כי כל מוסדות החינוך: מעונות יום, גני ילדים ובתי הספר והמסגרות השונות במועצה יחלו בשלב זה לפעול החל מהשעה 10.00 בבוקר. במידה ויהיו התפתחויות ועידכונים נוספים נעדכן אתכם מיד".

לעומת זאת במיתר ממשיכים כרגיל: "לאחר הערכת מצב ובדיקה מול פיקוד העורף הוחלט במועצה המקומית מיתר על קיום שגרת לימודים כסדרה. במידה ויהיו שינויים המועצה תעדכן באמצעות כלי התקשורת היישובים ובאפליקציית הישוב".

הנחיות פיקוד העורף

בראיון שנתן ל"רדיו קול חי" התייחס ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ לפגיעת הרקטה ואמר: "אינני נותן עצות למדינה מה לעשות, אבל הממשלה צריכה לקבל החלטות. אי אפשר להסכים ששגרת העפיפונים והרקטות תימשך. רוצים שקט"

חה"כ מאיר כהן מ'יש עתיד' ותושב דימונה, תקף את הממשלה: "הנס הגדול שאירע הבוקר בבאר שבע, כבר לא מותיר ספק. בעוד ראש הממשלה מלאה את תושבי הדרום בשיח על הסדרה, ממשיך חמאס להכות בישראל ולהכתיב את שגרת חיי תושבי הדרום. חוסר קבלת ההחלטות של נתניהו מקומם, ונדאלת השאלה, עד מתי הוא יאזוק את ידי צה"ל. כנראה שרקטה בלב ליבה של הנגב, גם כן משעממת אותו"