"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא לטפל בחולים המאושפזים בבית החולים. במהלך השביתה לא פגענו בחולים ולא ברצף הטיפול בהם. הדרישה שלנו היא לאפשר לנו תנאים כדי שנוכל לתת למטופלים את הטיפול המיטבי".

כך אומר היום (ד'), יומה השני של שביתת האחיות והאחים, למיינט באר-שבע רומן רובין, אח מוסמך, נציג האחים והאחיות בהנהלת הסיעוד של בית החולים 'סורוקה' וחבר במזכירות הסתדרות האחיות והאחים.

רומן רובין. צילום: פרטי

העיצומים בבית החולים "סורוקה" התבטאו עד כה בצמצום צוותים במחלקות הפנימיות והכירורגיות, ובאי איושן של מרפאות החוץ ומכוני הגסטרו והצנתורים בצוותים אחיות ואחים. הרופאים והצוות האדמיניסטרטיבי באותם מקומות עובדים כרגיל.

ביחידה לטיפול נמרץ, חדרי הלידה, חדרי המיון למבוגרים ולילדים ובמחלקת פגים וילודים, לא ננקטים עיצומים והפעילות מתנהלת כסידרה. לעומת זאת, ניתוחים שאינם דחופים לא מתבצעים.

"מדי בוקר", מספר רובין, "אנחנו מקיימים הערכת מצב ומפעילים ועדת חריגים. פרוצדורות מצילות חיים, כמו גם ניתוחים אונקולוגיים דחופים, ניתוחים קיסריים וטיפולים גניקולוגיים, מתבצעים כרגיל".

בבית החולים "סורוקה" מועסקים כ- 1,400 אחיות ואחים ובנוסף להם גם כ-400 אנשי כוח עזר וסניטרים. בממוצע מאושפזים בבית החולים כ-1,000 איש מדי יום.

בית החולים סורוקה ארכיון

"השביתה שלנו", מציין רובין, "היא לשיפור התנאים שלנו למען רווחת המטופל. יש מחלקות, כמו המחלקה הפנימית והמחלקה הכירורגית, שלעתים יש בהן תפוסת יתר וחולים מאושפזים במסדרונות ואנחנו מטפלים בהם כפי שאנחנו מטפלים בחולים שמאושפזים בחדרי האשפוז.

"כל חולה במסדרון הוא תוספת של עוד עבודה שמהווה עומס על הצוותים שלנו. מעבר לזה, משרד הבריאות דורש מאיתנו לבצע מטלות שכלל אינן קשורות לפעילות השוטפת שלנו. זה לא מתקבל על הדעת".