הביוב בשדרות יעלים. צילום: פרטי

עשרות דיירים בשדרות יעלים בבאר שבע מצאו עצמם במצב צחנה תמידי. כתוצאה מפיצות בצנרת, הם חיים מספר חודשים בתוך ביוב. מי ביוב זורמים ללא הרף, מציפים את הכניסה לחדר המדרגות, פוגעים בצמחייה, וגורמים לריחות קשים.

"החיים שלנו ממש בזבל", סיפר נציג הדיירים, רוני קוקוס. בבניין הדירות הממוקם בחזית הרחוב, ישנן 57 דירות, ובהן מתגוררים עשרות דיירים. חלק ניכר מהם משתייכים למעמד סוציו אקונומי נמוך, וביניהם גם נכים וקשישים.

על פי תאגיד המים 'מי שבע' מדובר במתחם דירות פרטי, ועל כאן האחריות לתיקון הצנרת חלה על הדיירים בלבד. הבעיה היא שהדיירים דלי האמצעים נופלים בין הכיסאות, ואין באפשרותם לממן עשרות אלפי שקלים בעבור תיקון הצנרת.

"אנחנו סובלים מבעיה תברואתית חמורה, אנשים חשופים למחלות", אמר קוקוס, שמודע לעובדה כי הצנרת פרטית, אולם יודע היטב שרבים מהדיירים לא יכולים לעמוד בהוצאות.

"אתה לא יכול לגבות כסף מאנשים שחיים מקצבאות", הוסיף, "אנחנו חשים אזרחים סוג ב' פשוט נטשו אותנו, כיצד יכול להיות שבישראל של שנת 2019 אנשים חיים בתנאים שאפילו לא מתאימים לחיות".

בחודש מאי האחרון נעשתה פנייה מטעם "מיינט באר שבע" לתאגיד 'מי שבע', ושם הסכימו לסייע ופעלו לשחרור הסתימה אולם לאחר שעות מספר שוב מי הביוב זרמו, והאזור הוצף.

פנינו שוב לתאגיד ושם מסרו בתגובה: "כיום קיים מפגע נוסף שמקורו בצנרת הביוב הפרטית במתחם שהינו באחריות הדיירים על פי חוק. עם זאת, הוחלט כי התאגיד יפעל בשנית לטיפול במפגע הקיים, לפנים משורת הדין ומתוך רצון לסייע לדיירים.

הוראות חוק העזר העירוני מגדירות את אחריות דיירי המתחם, וכן את סמכויות הרשות בנושא טיפול ומניעת מפגעים תברואתיים. יצויין, כי דיירי המתחם מתבקשים לשמור על תקינותה של צנרת הביוב הפרטית, לרבות טיפול בתקלות ככל שיהיו בעתיד, כנדרש על פי חוק וללא מעורבות התאגיד שכן התאגיד אחראי על צנרת המים והביוב העירונית בלבד".