שליו והמלווה שלו רן חגבי. צילום: פרטי

בעוד כשלושה שבועות עמד שליו טרבלסי, נער כבן 13 וחצי, תושב כפר מימון, החולה במחלה ניוונית קשה, sma, ומרותק לכיסא גלגלים, לטוס לטיול חלומות בארצות הברית, אך נכון לעכשיו הדרך להגשמת חלומו נתקלת בסירובה של שגרירות ארצות הברית בישראל להעניק לו ולמלווה שלו בשנתיים האחרונות ויזה שתאפשר את כניסתו לארה"ב.

"שליו אמור לטוס לטיול הזה שמתקיים על ידי עמותת kids of courage, עמותה חרדית אמריקאית, העורכת טיולים מיוחדים לילדים החולים במחלות קשות", סיפרה אמו של שליו, ריקי טרבלסי למיינט באר שבע, "בטיול הזה היה אמור ללוות אותו רן חגבי, אף הוא מכפר מימון, המלווה את שליו בשנתיים האחרונות והוא מכיר את צרכיו הפיזיים, הרפואיים והרגשיים".

אמו סיפרה כי הוגש בקשות לויזה בנוהל המקובל עבור שניהם כולל המסמכים הרפואיים הנוגעים לשליו ומכתב מהעמותה שמארגנת את הטיול. "ביום שני שעבר רן היה בראיון בשגרירות ולאחר מספר שעות של המתנה הוא התבשר על הסירוב להעניק לשניהם את הויזה המבוקשת".

שליו טרבלסי. צילום: פרטי

מאוחר יותר נימקו בשגרירות ארצות הברית את הסיבה לאי הענקת הויזה בכך שלא הוצגו בפני הקונסול הוכחות מספקות לכך שבכוונת מבקשי הויזה לציית לתנאי הויזה.

במכתב מטעם שגרירות ארה"ב בישראל, שהועבר למשפחתו של שליו, נאמר, כי "בעוד שלכל סוג ויזה ישנם קריטריונים ייחודיים לזכאות, ישנו קריטריון אחד המשותף לכולם והוא חובתו של המועמד להוכיח את כוונתו לשוב לארצו. לרוב, מועמדים לויזה אשר עומדים בקריטריון זה מסוגלים להוכיח כי יש להם קשרים חזקים לארצם, המבטיחים את חזרתם לאחר ביקור קצר בארה"ב. הקשרים הללו כוללים מחויבות מקצועית, משפחתית, לימודית או חברתית. בבקשה זו לא הוצגו הוכחות המצביעות על קשרים אשר יבטיחו את החזרה לארץ לאחר הביקור בארצות הברית".

עוד נאמר במכתב, כי לא ניתן לערער על ההחלטה, אך ניתן להגיש בקשה מחודשת לקבלת ויזה. מבחינתו של שליו, שעון החול פועל לרעתו, מה גם שכל פניותיה של משפחתו לשגרירות ארה"ב לא נענו עד כה.

שליו והמלווה שלו רן חגבי. צילום: פרטי

"מאז שהתבשרנו על הסירוב הבן שלי כאוב ומאוכזב. הוא חושש שהחלום שלו לטוס לארצות הברית הולך ומתרחק. אני מתקשה להבין למה השגרירות לא מאפשרת ויזה עבור מטרה כזו", ציינה ריקי טרבלסי.

"אני מאוכזב מאד", אומר שליו טרבלסי, "לא ציפיתי שזה מה שיקרה. אני ורן מדברים ומתכננים את הנסיעה שלנו הרבה זמן ועכשיו אני פוחד שזה לא יקרה".

תגובת השגרירות: "מדיניות השגרירות אינה נוהגת להגיב על בקשות ויזה פרטניות".