שמונה שנים לאחר שנעץ סכין בלבו של נער בן 14 וגרם למותו במתחם מרכז 'יעלים' בבאר שבע, מבקש כעת א', הדוקר אשר הורשע בשעתו בהריגה, להתחתן עם בחירת ליבו, תושבת העיר גם היא.

זירת הרצח. צילום: ישראל יוסף

מדובר באירוע שזעזע את המדינה כולה. קטטה שפרצה על רקע ויכוח שהתעורר בין נערים בעקבות בקשת סיגריה מצידו של אלעזר ישראל ז"ל תושב קרית ארבע, הנער שנדקר על ידי א'. על אף שהוגש כנגד א', שהיה בן 16 בלבד בזמן האירוע, כתב אישום על רצח, הסתיים התיק בהרשעתו בהריגה. הוא נידון לעונש מאסר בפועל של 11 שנים וארבעה חודשים בלבד, ויתרת מאסרו עומדת כעת על ארבע שנים נוספות.

אלעזר ישראל ז"ל. נדקר בגלל סיגריה. צילום פרטי

חברתו של א' קיבלה באחרונה את הצעת הנישואים שלו, ואף הסכימה להתחתן איתו בין כותלי הכלא. לפני חודשיים בלבד הועבר א' לבית הסוהר 'דקל' שבמתחם באר שבע מכלא 'מעשיהו' שברמלה, ומאחר שהכלא מצוי בעיר מגורי משפחתו ומשפחת חברתו, מדובר באירוע שכעת נוח יותר לקיים.

לפני כחודש פנה א' להנהלת הכלא וביקש מהם את אישורם לקיים את טקס הנישואין במתחם הכלא, ואף נקב בתאריך יפה, ה־11.11, קרי, יום ראשון שעבר, לפני שבועיים. הנהלת הכלא מסרה ל־א' כי הם אכן מאשרים את קיומה של החתונה, אך לא את התאריך משום שמדובר באירוע שכפוף לתבחינים שונים.

למעט בחינת צרכי היחידה והפעילויות המתוכננות בכלא בתאריך שבו ביקש א' להינשא בו, קיים גם תבחין של התנהלות והתנהגות האסיר בכלא. במידה שמדובר באסיר בעייתי, נשללות ממנו לא רק טובות הנאה, אלא גם נדחות בקשות שהוא מגיש. כך לדוגמה, נדחתה בקשתו של א' לקיום החתונה במועד שהוא ביקש. זאת כצעד ענישתי כנגדו, על רקע מה שתואר "התנהגות שלילית בבית הסוהר".

בעוד א' מתכונן לחתונה במסגרתה הוא נרשם עם חברתו לקיום החופה בתאריך בו הוא נקב, ובכלל זה פעל להזמנת צלם, רכש בגדים, ועוד, דחה סגן מפקד מחוז דרום של שב"ס את בקשתו של א' להתחתן בתאריך שהוא ביקש.

מדו"ח אשר נכתב על ידי סגן מפקד בית סוהר 'דקל', סג"ד פנחס אסרף, ואשר עותק ממנו מצוי בידי "ידיעות הנגב", עולה כי א' היה מעורב באחרונה בתקיפת אסיר אחר, ולכן בקשתו להתחתן נדחתה לבחינה מחודשת רק בעוד שלושה חודשים.