הפסולת בשדות שדה צבי. "פשוט כואב הלב". צילום: נגב אקולוגיה

משאית עמוסה בפסולת בניין פרקה שלשום בלילה (בין שני לשלישי) את תכולתה בלב השדות הירוקים של מושב שדה צבי בצפון הנגב. כשעלה האור הזוועה נתגלתה לעיני כל.

השלכת פסולת פיראטית בצידי הדרכים ובשדות הנגב, ולעיתים קרובות גם הבערתה, כבר הפכה למטרד סביבתי חמור. אתמול בבוקר תושבי מושב שדה צבי התעוררו למראה מגעיל ומטריד - ערימות של פסולות בשדות החקלאים הסמוכים למושב.

ריחות חזקים של שריפה בכל לילה ברחבי העיר: "אי אפשר לנשום, זה בלתי נסבל"
מי יעצור את מטרד הריח? "ביקשנו מהמוקד לטפל בבעיה, אבל אנחנו ממשיכים לסבול"
דנילוביץ' התייחס למפגע הריחות: "זאת תופעה עבריינית"

"מדובר על תופעה בממדים בלתי נתפסים", מספר ניר בר דוד, מנכ"ל פארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים, "של קבלנים וחברות בנייה פורעי חוק, שבמקום לשלוח את הפסולת שלהם לאתר מורשה, הם מעדיפים לזהם את הסביבה. רבים מהם אף שורפים את הפסולת וגורמים לנזק עצום באוויר, הפצת מחלות וסכנה בשריפות ענק"

"יחד עם הרשויות המקומיות ועם רשויות החוק אנחנו מנסים לטפל בתופעה הזו ולמגר אותה", אמר בר דוד על המאמצים לצמצם את התופעה, "לא ייתכן שבזמן שמדינת ישראל עושה מאמצים עצומים ללכת לכיוון המיחזור ואיכות הסביבה, יש אנשים פרטיים שעושים נזק גדול כפליים שמייתר את המאמצים הללו. לא ניתן לפורעי חוק להחריב את הנגב שלנו".

פסולת פיראטית בפזורה. "מי שנפגעים הם התושבים". צילום: עמותת רגבים

"מה שקרה בשדה צבי הוא קצה הקרחון". צילום: עמותת רגבים

בינתיים, בעמותת 'רגבים' מזכירים ש"שפיכת הפסולת הלילה בשדות המושב שדה צבי, היא רק קצה קרחון של תופעת מזבלות פיראטיות הפזורות ברחבי הנגב", מספר עמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים בדרום. 

"אלו עבריינים שעושים הון עצמי תוך פגיעה סביבתית ונופית, ומי שנפגע אלו כלל התושבים בסביבה", מוסיף יוגב. "רק לאחרונה, בעקבות פניות של תושבים מרהט, הצלחנו להוביל לסגירתה של מזבלה פיראטית בפאתי אחת השכונות בעיר".