שדה בריר. המאבק נמשך. צילום: הרצל יוסף

פרק נוסף במאבק הציבורי נגד הקמת מכרה הפוספטים באתר שדה בריר הסמוך לערד. בסוף השבוע שעבר הוציא בג"צ צו על תנאי המורה למדינה להשיב בתוך 90 יום מדוע לא נלקחו בחשבון השיקולים הבריאותיים הנגזרים מהקמת המכרה.

הצו ניתן בעקבות עתירה שהגישה עיריית ערד לבג"צ נגד המועצה הארצית לתכנון ולבניה ונגד חברת 'רותם אמפרט' נגב, בה הובעה בקשתה של העירייה לבטל את פרויקט הקמתו של המכרה סמוך לערד.

בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין אפי מיכאלי וד"ר ערן צין, נטען: "המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה להטיל צל כבד ומסוכן על למעלה מ־50 אלף תושבים, הגרים בערד, במועצה המקומית כסייפה ובכפרים הבדואים הסמוכים, לאחר שבהחלטתה מחודש דצמבר 2015 נעתרה ליוזמת 'רותם אמפרט' לכרות פוספטים בשדה בריר, למרות התנגדות משרד הבריאות".

בהחלטתם על הוצאת צו על תנאי קבעו שופטי בג"צ, עוזי פוגלמן, מני מזוז ואלכס שטיין: "על יסוד העתירה שהובאה לפני בית משפט זה, מצווה בית המשפט כי ייצא מלפניו צו על תנאי המכוון אל המשיבים בעתירה והמורה להם להתייצב וליתן טעם מדוע לא תוחזר תוכנית מתאר ארצית לכרייה וחציבה, תמ"א 14/ב לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה".

השופטים הסבירו, כי "זאת מן הטעם שלא נקבעה בתוכנית מתודולוגיה לבחינת השפעות בריאותיות שייגזרו ממנה, ואף לא הונח לפני המועצה מסמך הסוקר את ההשפעה הבריאותית הפוטנציאלית של התוכנית". השופטים ציינו כי על המדינה ועל חברת 'רותם אמפרט' להגיש כתבי תשובה לבית המשפט תוך 90 יום.

"אני מברך על החלטת בית המשפט", אמר בתגובה ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, "אני קורא לשר האוצר ולמועצה הארצית לתכנון ולבנייה לנצל את ההזדמנות ולהודיע על ביטול התוכנית לכריית פוספטים בשדה בריר. בריאותם וחייהם של 55 אלף תושבי האזור חשובים יותר מרווחים של בעלי הון".

ד"ר שרית עוקד, תושבת ערד ומראשי עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות", אמרה: "אני שמחה שבית המשפט דן בכובד ראש בטענות שלנו על כך שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה לא התייחסה לעובדה שהקמת המכרה בשדה בריר היא סכנה בריאותית לתושבי ערד והסביבה, וחייב את המדינה להתייחס לכך".

"במהלך הדיון אמר בית המשפט שבריאות וחיי אדם קודמים לכל אספקט אחר, מה שאנחנו ומשרד הבריאות אומרים כבר שנים רבות, ועכשיו גם קיבלנו חיזוק לכך מבג"צ. אנחנו אופטימיים ומאמינים שמכרה הפוספטים לא יקום ובקעת ערד תזכה לשגשוג".

מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה נמסר בתגובה: "מדובר בעתירה אשר מתנהלת עדיין בבית המשפט, ולפיכך תגובת המדינה תינתן במסגרת זו".

מחברת 'רותם אמפרט' נמסר בתגובה: "הנושא מובל על ידי הממשלה ורשויותיה השונות ולכן ראוי לפנות להתייחסותם בנושא".