אתר בנייה בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף

פרקליטות מחוז דרום הגישה אתמול (שני) לבית משפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד תושב העירבן 33, אשר במשך כשלוש שנים, מכר ללקוחות פרטיים ולחברות שונות קרקעות ומגרשים שאינם בבעלותו.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכות הדין עפרה לוי וטלי פלדמן, הנאשם הצליח בהונאה בעזרת זיוף חתימות ומסמכים רשמיים של המדינה, אשר הוגשו להוצאה לפועל, לבנקים ולבתי המשפט, והצגת מצגי שווא כוזבים כי הינו בעל זכויות בקרקעות. כתוצאה קיבל במרמה למעלה מ-2 מיליון שקלים וניסה לקבל כ-15 מיליון שקלים נוספים. 

מכתב האישום והחקירה שנערכה על ידי יחידת הונאה דרום במשטרת ישראל, עולה כי בין השנים 2016 עד 2019, הציג את עצמו הנאשם בפני לקוחות פרטיים וחברות שונות, כבעל זכויות בקרקעות בערים דימונה, באר שבע, אופקים ובאיזור חורה, וכן כמיופה כוח או כנציג של בעלי זכויות בקרקעות אלה, וזאת בכוונה למכור הקרקעות ולקבל במרמה כספים עבורן.

לשם ביצוע מעשי המרמה זייף הנאשם, בשיטתיות ובמספר רב של מקרים, מסמכים רשמיים של המדינה ואף השתמש בחותמות וחתימות מזויפות של עורכי דין, חברות ואנשים בעלי זכויות בקרקע, והציג מצגי שווא כוזבים בכתב ובעל פה, לפיהם הוא מוסמך למכור קרקעות אלה.

בעקבות מצגי השווא חתמו מספר מתלוננים על הסכמי מכר שונים עם הנאשם, וחלקם שילמו לו סכומי כסף בסך של מאות אלפי שקלים, ובסך הכל למעלה מ-2 מיליון ש"ח.

למשל, כפי שעולה מכתב האישו, נחתם הסכם מכר מקרקעין בין חברה פרטית לבין הנאשם שהתחזה לבעל זכות חתימה מטעם עמותה למכירת 26 יחידות דיור. הנאשם השתמש בפרטי מכרז שבוטל על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), כדי לקבל מהחברה הפרטית במרמה כ-13 מיליון ש"ח. למרבה המזל, ההונאה נחשפה לפני שהועבר הכסף בזכות עירנותם של פקידי רמ"י. הוא אף הגדיל לעשות וניסה לאחר מכן לקבל מרמ"י את כספי הערבות של העמותה.

הנאשם פעל באופן דומה גם בקרקעות שלא היתה לו שום זיקה אליהן באופקים, שם זייף מסמכים וניסה למכור 30 מגרשים. במקרה אחר הוא זייף מסמכים של מהנדסת בניין, כדי לדחות ביצוע צו הריסה למבנה. כמו כן, הנאשם המשיך לזייף ולרמות גם כשמעשי המרמה הראשונים שלו כבר נחשפו.  

כתב האישום מייחס לנאשם 11 אישומים בגין זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, בידוי ראיות ועוד. בפרקליטות מבקשים לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.