ועדת השחרורים קבעה כי שחרורו לא יסכן את הציבור. אילוסטרציה: שאטרסטוק

תושב שגב שלום, שנדון לפני כשלוש שנים למאסר של 50 חודשים בגין שורה של עבירות נשק, שוחרר בשבוע שעבר מכלאו בבית הסוהר "אשל", הסמוך לבאר־שבע, בטרם ריצה את מלוא תקופת המאסר, חרף העובדה שרשויות המדינה התנגדו לבקשתו לשחרור מוקדם.

האסיר, שזה לו מאסרו הראשון ואין לו כל עבר פלילי למעט אותן עבירות בהן הורשע לפני כשלוש שנים, הורשע בגין 16 עבירות נשק ובכללן רכישה, סחר וירי במקום מגורים ונגזרו עליו 50 חודשי מאסר.

כאמור, הן הפרקליטות והן המשטרה התנגדו לבקשתו של האסיר לשחרור מוקדם בטענה כי חומרת העבירות בהן הורשע, כמו גם התנהגותו של האסיר בכלא, לאור עבירת משמעת והמידע המודיעיני של שירות בתי הסוהר, אינה מצדיקה היענות לבקשתו של האסיר.

האסיר, כך מתברר, עבר הליך טיפולי בין כתלי הכלא, אך המדינה בהתנגדותה לשחרורו המוקדם טענה כי הטיפול שהוא עבר היה קצר ואינו מתאים לחומרת העבירות שעבר.

מנגד, טען בא כוחו של האסיר כי חוות הדעת של העובדת הסוציאלית של בית הכלא ושל הרשות לשיקום האסיר לגבי מרשו הינן, לטענתו, חיוביות ביותר. עוד ציין בא כוחו של האסיר, כי מרשו יוצא לחופשות והוא מועסק על ידי השב"ס מחוץ לכותלי הכלא, דבר המלמד על מידת המהימנות שהשב"ס נותן בו.

ועדת השחרורים, בראשותו של השופט בדימוס משה מכליס, קבעה לאחר ששמעה את טענות הצדדים, כי "העובדה שהאסיר יוצא לחופשות וכן מקום העבודה ששב"ס נותן לו מלמדים ששב"ס אינו נותן משקל כלשהו לדו"חות המידע ולעבירת המשמעת וכזאת תעשה גם הוועדה. הוועדה קובעת, כי התנהגותו בכלא תקינה. לדעת חברי הוועדה, כאשר כל הנתונים חיוביים, חומרת העבירה כלפי עצמה איננה יכולה להביא לדחיית הבקשה".

בהחלטתה קבעה ועדת השחרורים כי לאחר שנשקלו כל העובדות הגיעו חברי הוועדה למסקנה כי שחרורו של האסיר תחת תכנית טיפולית של הרשות לשיקום האסיר לא יסכן את הציבור, וכי יש לשחררו בתנאים למעצר בית.