הפגנת עובדי תכנית 'קרב' בבאר שבע. צילום: יעקב לוי

עשרות מעובדי תכנית 'קָרֵב' הפגינו אתמול (שני) אחר הצהריים מול משרד החינוך בקריית הממשלה בבאר שבע במחאה כנגד מכרז 2019 להפעלת התכנית, שמעמיד אותה, את אלפי עובדיה ו-2 מיליון שעות העשרה הניתנות לילדים בבתי ספר ובגנים בסכנה. המוחים פונים לשר החינוך נפתלי בנט שישנה את סעיפיו של המכרז.

העובדים שהכריזו על סכסוך עבודה מחריפים את המאבק ודורשים שינוי בסעיפי המכרז, כדי למנוע לטענתם פגיעה עצומה בתכנית - בעיקר בעובדים ובילדים שנהנים מהתכנית מידי שנה.

עיקרי הטענות והחשש של המפגינים: פיטורים וצמצומי משרות המוניים של עובדי התכנית בגני ילדים, בבתי ספר ובתשתית החינוכית, ירידה בשעות ההעשרה ושינויים מבניים שהוכנסו במכרז ללא כל דיון מקצועי וטענות לכפייה על כל זכיין עתידי מכרז שהוא פגיעה אנושה בתכנית, בעובדיה ובאיכותה החינוכית.

"את המחיר ישלמו מאות אלפי הילדים והילדות, בעיקר בפריפריה, שתכנית 'קרב' מעשירה את עולמם", אמרו המפגינים.

תכנית 'קָרֵב' היא זרוע של משרד החינוך להעשרה בבתי הספר וגני הילדים, שפועלת בכל הארץ ובכל המגזרים ומקדמת צמצום פערים ושוויון הזדמנויות. התכנית פועלת 27 שנים, ב-118 רשויות, 750 בתי ספר ו-2,500 גני ילדים, בעיקר בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

בתכנית עובדים כ-3,200 מדריכים ואנשי תשתית בעיקר בפריפריה, שפועלים כדי להעשיר את עולמם של הילדים בתכנים אמנותיים ותרבותיים מגוונים: תיאטרון, מחשבים, מחול, מוזיקה, רובוטיקה ועוד.

מאז פרסומו של המכרז מנהלים עובדי התכנית מאבק עיקש לשינוי סעיפיו. כיום, מועסקים העובדים על ידי זכיין שהיא חברת המתנ"סים. המכרז יסגר בסוף החודש והעובדים חוששים שהזכיין החדש יצטרף לפעול על פי תנאי המכרז שהוכנו, שמבחינתם פוגע בהם ובילדים בבתי ספר והגנים.

יו"ר וועד תכנית 'קרב', אורי ליברטי, תושב ירוחם, אמר בהפגנה: "משמעותו של כתב המכרז חיסול תכנית 'קרב'. אתה רואה את האנשים כאן, אחד מכל שלושה מהם ייזרק לכלבים, וכתוצאה יהיה הרס של התשתית החינוכית כולה".

עוד הוסיף ואמר ליברטי: "זו פגיעה מאוד גדולה בכ-300 אלף ילדים ברחבי הארץ. תכנית 'קרב' היא בדגש על הפריפריה בכל המגזרים, מי שהולך להיפגע מהרס תכנית 'קרב' הם ילדי וילדות הפריפריה. הדרישה שלנו היא לשמור על התכנית כפי שהיא. אנחנו עם הגב אל הקיר ננקוט בכל הכלים שעומדים לרשותינו".