אתר 'דודאים'. ההנהלה הוטעתה | צילום: הרצל יוסף

תושב תל שבע (47), מנהל ובעלי חברה להובלת פסולת לאתר 'דודאים', שרקם תוכנית להטמין באתר פסולת ללא תשלום, ישלם על כך ב־14 חודשי מאסר בפועל.

על פי כתב אישום מתוקן, שהוגש נגדו במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים, רקם הנאשם תוכנית עם חמישה עובדים באתר, בהם גם מפקח עבודה במקום, לפיה הוא יעביר להם סכום בהיקף של 12 וחצי אחוז מעלות הטמנת כל משאית אשפה, ובתמורה הם יאפשרו למשאיות של החברה שבבעלותו ושל קבלני המשנה שלו להטמין באתר פסולת ללא תשלום.

בעקבות התוכנית, כך נטען בכתב האישום, הפיקו הנאשם והחברה שבבעלותו טובת הנאה בהיקף של שלושה מיליון שקלים בגין מאות מקרים בחודשים ינואר־אפריל 2016 ונובמבר־דצמבר 2015, בהם פרקו למטמנה פסולת מבלי לשלם עליה היטל הטמנה כמתחייב בחוק.

על פי הנטען בכתב האישום, הציגו הנאשמים בפרשה הזו מצג שווא בפני הנהלת אתר 'דודאים', כי הם מטמינים פסולת כדין, ובכוונתם לשלם בגין ההטמנה בעוד שבפועל לא נכללו הטמנות הפסולת שביצעו בספרי אתר הפסולת.

בפרשה הזו הוגשו תחילה כתבי אישום נגד כל ששת הנאשמים, שכפרו במיוחס להם. בהמשך, במהלך שמיעת הראיות, הודיעו באי כוח הצדדים כי הגיעו להסדר טיעון בעניינם של כל הנאשמים בתיק בשל קשיים ראייתיים, שהתגלעו במהלך שמיעת הראיות. במסגרת הסדר הטיעון הופרדו ותוקנו כתבי האישום, כך שחמישה נאשמים הורשעו ונדונו לתקופות מאסר של שלושה עד שלושה וחצי חודשי מאסר לריצוי בפועל.

במסגרת הסדר הטיעון נגזר גם דינו של הנאשם המרכזי בפרשה, שהודה והורשע בעובדות כתב האישום המתוקן והוא נדון ל־14 חודשי מאסר בפועל. טרם נגזר דינו הביע הנאשם חרטה על מעשיו וציין כי הוא מבקש לחזור לשגרת יומו ולפרוע את חובותיו הכספיים.

"בעניינו של הנאשם", ציינה השופטת דינה כהן בגזר הדין, "ראוי להשית על הנאשם מאסר מאחורי סורג ובריח. יודגש כי אלמלא הסדר הטיעון, היה מקום להטיל על הנאשם מאסר לתקופה ממושכת מתקופת המאסר לו עתרה המאשימה בעניינו. בגזירת עונשו של הנאשם יינתן משקל אף לעברו הנקי של הנאשם, הודאתו ויתר הנסיבות האישיות כמפורט בתסקיר שירות המבחן".