צילום: הרצל יוסף במבצע לוגיסטי קרקעי מיוחד יועבר בקרוב מטוס מדגם 'בואינג' של חברת 'סבנה' למוזיאון חיל האוויר בחצרים. על המטוס השתלטה סיירת מטכ"ל בשנת 1972 כדי לשחרר את הנוסעים החטופים. עלות המבצע הלוגיסטי נאמדת בכמיליון שקלים. מפקד מוזיאון חיל האוויר, תת אלוף במיל' יעקב טרנר, שבימים אלה מסיים את תפקידו כראש עיריית באר-שבע, הגה את הרעיון ומוציא אותו לפועל. "מדובר במסר לאומי", הוא אומר.

ב-8 במאי 1972 עלו ארבעה מחבלים, שני גברים ושתי נשים, עם דרכונים מזויפים על טיסה 571 מבריסל לתל אביב. המטוס המריא מבריסל וביצע נחיתה מתוכננת בווינה. לאחר תידלוק והעלאה והורדה של נוסעים, המריא המטוס לכיוון תל אביב כאשר על סיפונו כ-100 נוסעים, רובם ישראלים.

מויזאון חיל האוויר בחצרים (צילום: הרצל יוסף)

זמן קצר לאחר ההמראה שלפו המחבלים אקדחים, רימונים ושתי חגורות נפץ שהסתירו על גופם - והודיעו על חטיפת המטוס. המטוס נחת בנמל התעופה בן גוריון בלוד, כאשר החוטפים דרשו לשחרר מאות מחבלים הכלואים בישראל.

24 שעות לאחר הנחיתה בלוד התקרבו למטוס 16 לוחמי סיירת מטכ"ל, בפיקודו של אהוד ברק, כשהם מחופשים לטכנאים שכביכול באו לטפל במטוס ולצורך כך לבשו סרבלים לבנים. בין הלוחמים היו בנימין נתניהו, דני יתום ועמירם לוין.

תוך עשר דקות השתלטו הלוחמים על המטוס, הרגו שניים מהחוטפים ולכדו את שתי המחבלות. שלושה מהנוסעים נפצעו במהלך ההשתלטות ואחת מהפצועות מתה מאוחר יותר מפצעיה.

המטוס המשיך לשרת את חברת 'סבנה' עד שנת 1977, לאחר מכן הוא נקנה על ידי חיל האוויר. לאחר שיצא משימוש הוא הועבר לתעשייה הצבאית.

וכיצד במוזיאון הגיעו להחלטה להביא את ה'בואינג' של 'סבנה'? טרנר מסביר: "יום בהיר אחד אני מקבל שיחת טלפון מידיד בתעשייה האווירית, המתחזקת את ה'בואינגים' המשרתים בחיל האוויר. בשיחה הוא אומר לי ש'בואינג' אחד סיים את תפקידו בחיל האוויר, ועל כן הוא הוצג למכירה. הידיד סיפר לי שמכיוון שלא הצליחו למצוא קונה, המטוס הוצא למכרז לגריטה (מכירה כגרוטאה - י.ל) ולהתכה. אותו ידיד סיפר לי שהמיוחד במטוס הזה הוא שמדובר במטוס של חברת 'סבנה', שעליו השתלטה סיירת מטכ"ל".

טרנר נדהם לשמוע כי ישנה כוונה למכור את המטוס כגרוטאה או להתכה, ומיד הרים טלפון לאלוף יוסי בן חנן, ראש סיוע ביטחוני. "שאלתי את בן חנן: 'איך אתם מוכרים מטוס היסטורי כזה מבלי לברר אם הוא נחוץ לנו?'", נזכר טרנר. "לשבחו של האלוף בן חנן יאמר, שבתור אדם שרגיש מאוד להיסטוריה שלנו ושל צה"ל, הבין מיד שאת המטוס הזה צריך לשמור. בו במקום הוא הורה על עצירת מכרז הגריטה. אני עדכנתי את מפקד חיל האוויר שאנחנו לוקחים את המטוס למוזיאון, מתוך כוונה לעשות בו שימוש. באמצעותו נביא את סיפור הטרור האווירי וההשתלטות עליו".

במוזיאון חיל האוויר רואים באירוע חטיפת המטוס ובמבצע ההשתלטות של סיירת מטכ"ל כציון דרך במאבק נגד הטרור האווירי ואי נכונות להיכנע לטרוריסטים.

על פי התוכניות, ה'בואינג' של 'סבנה' יפורק לחלקים בתעשייה האווירית, יועבר בתובלה קרקעית למוזיאון בחצרים, ושם יורכב מחדש.

המטוס יוצג בעתיד למבקרים בסמוך ל'בואינג' שהשתתף במבצע 'אנטבה', ושמשמש כיום כאולם הקרנה של סרטי מורשת חיל האוויר.