צילום: הרצל יוסף תושב באר שבע תבע את העיריה בסכום של 30 אלף שקל בגין נזק שנגרם לטענתו לרכבו לאחר שנתקע בבור ניקוז באחד מכבישי שכונת רמות בעיר. אלא לא זו בלבד שתביעתו נדחתה, הוא גם ייאלץ לשלם לעיריה את הוצאות המשפט בסכום של 2,000 שקל.

האיש טען שנסע בחודש ספטמבר 2008 ברחוב לוי אשכול בשכונת רמות, וכאשר הגיע לאחת הכיכרות בכביש נתקע רכבו בבור ניקוז של מי גשם בעומק של 15 ס"מ. האיש טען כי כתוצאה מסלילת כביש חדש ואי הגבהת בור הניקוז היה הבור נמוך מהרגיל, וכתוצאה מכך נכנס רכבו לבור ונגרם לו נזק.

בכתב התביעה, שהוגש לבית המשפט לתביעות קטנות בבאר שבע, טען האיש כי הנזק נאמד ב-30 אלף שקל. לטענתו, נפגעה תחתית הרכב, הבלמים התעקמו, אחד הגלגלים התפוצץ, והוא בזבז לא מעט כספים בגין הוצאות דלק ותיקונים במוסך. כמו כן, תבע פיצוי על עוגמת נפש.

מנגד טענה העיריה, שיוצגה על עו"ד רון קצב, כי התביעה היא קנטרנית וטורדנית. לדברי העיריה דינה של התביעה להידחות ולו גם בשל העובדה שסכום התביעה
הינו גבוה ומופרך, ואינו בסמכות בית המשפט לתביעות קטנות, שמוסמך לדון בתביעות של עד 17,800 שקל.

העיריה גם טענה בכתב ההגנה כי בור הניקוז אינו מהווה מפגע כלל, כיוון שנבנה בהתאם לתוכניות שהוכנו על ידי מהנדס תנועה. עוד נטען בכתב ההגנה, כי רכבו של התובע נבדק אצל שמאי רק חמישה ימים לאחר התרחשות האירוע, כך שנותק הקשר בין הנזק הנטען לבין התאונה.

כמעט שנתיים נמשך המשפט בסוגיה הזו. בהסכמת הצדדים מונה מומחה מטעם בית המשפט, אשר יפסוק בשאלת האחריות לנזק שנגרם לרכבו של התובע. המומחה קבע כי התאונה נגרמה בשל נהיגה בלתי זהירה של התובע וכי הפגם בהצבת בור הניקוז הוא מינימלי, אם בכלל.

שופט בית המשפט לתביעות קטנות בבאר שבע, אור אדם, אימץ בשבוע שעבר את הכרעתו של המומחה, והחליט לדחות את התביעה. השופט אף חייב את התובע לשלם לעיריה את הוצאות המשפט בסכום של 2,000 שקל.